Скандален запис на Танева: Да скрием измамите, да не ни спрат парите
Скандален запис на земеделския министър Десислава Танева, която казва, че трябва за се крият измами по оперативни програми, се появи в медийното пространство. Танева говори конкретно за нарушения по плащания за "Обвързана подкрепа". И уточнява, че в противен случай Европейската комисия ще спре финансирането. Записът е от Консултативния съвет по овощарство и зеленчукопроизводство, твърди сайтът Биволъ, който пръв пусна видеото.
"Аз ви предлагам да се придържаме, че нямаме такива измами и всичко е наред, защото иначе и това ще ни спрат. В крайна сметка ние изпълнихме това, което браншът искаше. Но сега да се хвалим какви измамници сме… Утре нали ще кажат, значи не трябва да получавате тази помощ!", казва Деслава Танева.
По време на записа тя говори с Георги Василев, който е организационен секретар на асоциацията "Български пипер". Става ясно, че се коментира проблем, че в асоциацията са постъпили 22 запитвания от нейни членове, които са били финансирани с повече пари, отколкото са очаквали от обвързаната подкрепа от ЕС за Кампания 2019.
Василев казва: „Ние се досещаме откъде може да са тези пари, които са в повече. Аз предполагам, че не е само при нас, а при всички зеленчуци. Бихме искали, ако може с цифри, официално как става така, че получихме тези пари, които получихме?". Танева му отговаря, че ще бъдат направени изчисления. Но добавя: "Ние защо така се въздържаме от много информация? Всички знаят, че ставките се увеличиха заради високия интензитет на проверки. Само че, колеги, ако в това се задълбочат европейските служби и се компрометираме. Защото такова ниво на грешки показва, че такава подкрепа не трябва да има. Тъй че ако искате сами да си го причините, защото искате да си разберете изчисленията… Аз ви предлагам да се придържаме, че нямаме такива измами и всичко е наред, защото иначе и това ще ни спрат. В крайна сметка ние изпълнихме това, което браншът искаше. Но сега да се хвалим какви измамници сме? Утре нали ще кажат, значи не трябва да получавате тази помощ!".
Василев коментира, че схемата се употребява за целенасочено крадене и не става въпрос за допуснати и регистрирани грешки, а за разкрити измами.
"60% от хората, които кандидатстват по тази програма, лъжат държавата с помощта на Министерството на земеделието и храните. Това много добре го знаят в Държавен фонд "Земеделие" и в министерството. Откакто я има тази помощ, ние всяка година им го казваме", обяснява той.
Самата Танева не коментира записа, но МЗХГ пусна позиция до медиите с очаквана опорна точка – записът е изваден от контекста.
Именно резултати от завишените проверки през миналата година са причината добросъвестните стопани да получат по-високи субсидии, за сметка на фермерите, които ги отглеждат само по документи, са казва още в позицията.
В нея е посочено, че министър Танева многократно е заявявала, че ако тези проверки не бяха направени от институциите, при евентуален одит от Европейската комисия ще поставят въпроса за подпомагането. Резултатите от проверките са доказателство за ефективността на контролната система на МЗХГ и ДФЗ и взетите последващи мерки, посочват от МЗХГ.
През 2019 г. Министерството на земеделието, храните и горите и Държавен фонд "Земеделие" завишиха многократно проверките към земеделските стопани по обвързаната подкрепа. Причината беше получени сигнали за злоупотреби при деклариране на площи за подпомагане.
През миналата година са проверени половината от заявените за подпомагане площи. По европейски регламент е необходимо да бъде направена проверка на 5 на сто от площите. В нито един друг политически мандат такъв висок процент на проверки не е извършван, се казва в позиция на МЗХГ.
Най-големите разминавания бяха установени в областите Хасково, Пловдив, Плевен и Благоевград.
"За да не уронваме престижа на добросъвестните български производители не сме считали, че е необходимо да се "хвалим" с резултатите от проверките. Те целят да защитят правилното разходване на европейски и национални средства", казват в позицията си МЗХГ.
От земеделското министерство уверяват, че всички резултати от извършвани проверки регулярно се изпращат към структурите на Европейската комисия.