Сивата икономика по-висока от 2007 г.
/ брой: 26
Скритата икономика в България през 2011-2012 г. е намаляла както сред бизнеса, така и сред населението. Това сочат резултатите от традиционното проучване на Центъра за изследване на демокрацията и фондация "Фридрих Еберт", представено вчера. Отчетената промяна в положителна посока е съпоставима с данните от 2010 г. и на практика е в рамките на статистическата грешка. Актуалните резултати обаче са още далеч от най-добрите нива, измерени през 2005-2007 г., когато стойностите на индекса са били най-ниски.
Наличието на дълбоки структурни дисбаланси на пазара на труда и на дългосрочни проблеми в качеството на бизнес средата продължават да благоприятстват укриването на икономически дейности в България.
Според Регине Шуберт, директор на Фондация "Фридрих Еберт" в България, проблемът със сивата икономика в страната е много голям. Тя се позова на данни на ЕВРОСТАТ, според които делът на сивия сектор все още е над 30%.
Скритата икономика продължава да бъде основна пречка за развитие на страната, а практики като недекларирани трудови отношения все още са социално приемани, докато общото недоволство от бизнес средата захранва масови настроения за укриване на данъци. Традиционни слабости на българската икономика, като връзката между силни олигархически структури и установяването на неформални социални и икономически системи, мотивира съществуването на скрити и незаконни дейности във всички сектори. Цената на предприемачеството остава висока, усвояването на европейските фондове е подкопано от неефективна институционална рамка и липса на административен капацитет.