Симфониета "София" с ярка концертна изява
/ брой: 222
С концерт на оркестър Симфониета "София" Общинският културен институт "Надежда" отбеляза Деня на будителите. Проявата бе осъществена със съдействието на Българската академия на науките и изкуствата (БАНИ). Какво го отличаваше от другите му изяви в неговия концертен план, което привлече многобройната публика? Това, че всичките изпълнени пиеси бяха със солисти, а солистите бяха артист-оркестранти в състава. Адмирирам тази изключително полезна практика, която има следните положителни аспекти:
- системно поддържа и обогатява инструментално-изпълнителските умения на членовете на състава;
- активно съдейства за непрестанното повишаване качеството на създавания от целия състав художествен продукт;
- персонализира и популяризира имената и изкуството на членовете на оркестъра.
Програмата на концерта включваше предимно известни и обичани от слушателите музикални произведения от Антонио Вивалди, Йохан Себастиян Бах, Волфганг Амадеус Моцарт, Марин Големинов и Йовчо Крушев.
Солисти в "Концерт за две цигулки" от Вивалди бяха Любов Уришова и Нарине Варданян, на "Прелюд" от Големинов беше виолистът Велян Ванков, на "Концерт за две цигулки" - транскрибиран за цигулка и контрабас - от Бах бяха Ралица Петкова и Маргарита Калчева - единственият гостуващ солист-контрабасист, на "Молитва" от Йовчо Крушев беше виолистката Таня Спасова, а на "Концерт за обой" от Моцарт - Джулио Бозетти. Трябва да се подчертае, че всичките солисти бяха много мотивирани и отлично се справиха със своите отговорни интерпретационни задачи и затова бяха наградени със заслужени и продължителни аплодисменти от публиката.
Безспорно, съществен принос за успеха на концерта имаше гост-диригентът Кирил Ламбов, който умело балансираше оркестровата звучност и беше отзивчив артистичен партньор на солистите при реализацията на творческите им замисли. Добре би било по-често да го виждаме на диригентския пулт, защото диригентът обогатява своето изкуство само в прекия контакт с оркестровия апарат.
В заключение, позволявам си да отправя апел към Столичния общински съвет да прояви по-голяма загриженост и внимание към Симфониета "София", като увеличи броя на цигуларите в него с 3-4 души, за да бъде в съответствие с европейската и световна практика за такъв вид оркестрови състави, от което културният живот в столицата само ще спечели.