18 Септември 2025четвъртък19:42 ч.

Симбиоза

/ брой: 93

автор:Альона Нейкова

visibility 4555

Свещеник от Детройт привлече вниманието на хора от цял свят, дори на онези, които нямат специално отношение към религията. Снимки на пастора, носещ маска, предпазен шлем и ръкавици, като същевременно пръска енориашите със светена вода от... воден пистолет, обиколиха социалните мрежи и информационните агенции. И освен че предизвикаха усмивки, провокираха към сериозни размисли и неизбежни сравнения.

Всички помним призивите на НОЩ българите да не възприемат Цветница и Великден като празници и да не влизат в храмовете. Трогателният апел към личната отговорност, която се вменява на всеки гражданин на милата ни република по време на извънредното положение (а и отвъд него), всъщност бе породен от безсилието на управляващите да убедят представители на родната църква в адекватността на предприеманите от властта мерки. И докато едни послушно си останахме вкъщи, други се редяха на опашки, за да получат причастие, поголовно давано на миряните с една лъжица.

И всичко това се случваше, след като стана ясно, че в съседна Румъния, както и в Израел, Германия, Великобритания, Китай, Грузия, Турция, Саудитска Арабия и в други части от ислямския и православния свят бе наложена тотална забрана да се влиза в храма, а много от тях бяха и затворени. Само министър-председателят ни Борисов не посмя да го стори, като удобно рече: "На Господа у работите не се меся..."

Заради коронавирусната пандемия дори папа Франциск извърши пасхалната служба в празната катедрала "Св. Петър" в Рим. Факт е, че много от богослуженията се предаваха по телевизията и се излъчваха на живо в интернет. И с това се доказа, че съвременните технологии и прогресът наистина може да са от полза и за духовниците, и за народа. Да не забравяме обаче, че вярата в Господ помага там, където не достига упованието в човешкия ум. Но не е ли време да признаем, че симбиозата между тях е възможна?

КЗК с нови правомощия

автор:Дума

visibility 587

/ брой: 174

Сиренето у нас е с 26% по-скъпо от средната европейска цена

автор:Дума

visibility 653

/ брой: 174

ДФЗ засече двойно декларирани 7420 декара

автор:Дума

visibility 489

/ брой: 174

По-евтино на море в Гърция през септември

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 174

София също блокира санкции срещу Израел

автор:Дума

visibility 746

/ брой: 174

В Белгия се "изпират" 16 млрд. евро годишно

автор:Дума

visibility 719

/ брой: 174

Протести в Словакия срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 704

/ брой: 174

Накратко

автор:Дума

visibility 561

/ брой: 174

Парламентарна поезия

автор:Александър Симов

visibility 562

/ брой: 174

Правителството върши своята работа и резултатите вече са видими

автор:Дума

visibility 658

/ брой: 174

Пътят на забравата

автор:Евгений Белий

visibility 639

/ брой: 174

Гладиаторско меле

visibility 534

/ брой: 174

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ