22 Ноември 2024петък18:01 ч.

Исторически момент за Киев - украинският президент получи въпросник за кандидатстване в ЕС

ЩЕ ВЛЕЗЕ ЛИ УКРАЙНА В ЕС ПО "СПЕЦИАЛНА ПРОЦЕДУРА"?

Председателят на Европейската комисия обеща на Володимир Зеленски ускорен процес за членство в Европейския съюз

/ брой: 71

автор:Дума

visibility 4584

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен предложи на украинския президент бърз старт на кандидатурата на Украйна за членство в ЕС.

На историческа церемония в Киев тя връчи на Зеленски въпросник за членството на Украйна в ЕС и заяви: "За формирането на това мнение няма да са необходими години, както обикновено, а мисля, че ще става въпрос за седмици".

Украинският президент обеща да върне отговорите след една седмица.

В емоционалното си слово Фон дер Лайен припомни наложените санкции върху Русия и допълни: "Русия ще изпадне в икономически, финансов и технологичен упадък, а Украйна върви към европейско бъдеще".

Киевската визита на Фон дер Лайен и на първия дипломат на ЕС Жозеп Борел донесе на Зеленски морална и финансова подкрепа и обещанието, че Украйна "ще излезе от войната като демократична страна".

Борел обеща, че до няколко дни ЕС ще предостави на Украйна 500 млн. евро за закупуване на оръжия. Той определи петролните санкции като "голям слон в стаята", признавайки, че някои евродържави се притесняват дали отказът от руски петрол няма да провокира ръст на цените, което би било болезнено за европейските икономики. 

Според Зеленски разпалената от Русия война е "пряко нападение срещу съществуването на Украйна и сигурността на Европа". Президентът призова Брюксел да накаже по-тежко Русия, като забрани покупките на руски петрол и газ.

Преди да излети от Киев, Фон дер Лайен каза пред репортери, че загиналите цивилни в украинския град Буча показват "жестокото лице" на руската армия. При посещението си в града, където експерти по съдебна медицина ексхумират тела от масов гроб, председателят на ЕК бе силно развълнувана от видяното. По данни на украинската страна руските въоръжени сили са убили стотици цивилни в града.

Всъщност казаното от председателя на ЕК на 8 април повтаря позицията й от 5 март. Тогава тя заяви, че ЕК държи Украйна да се присъедини към ЕС, а президент Зеленски подписа официално заявление за членство в блока, настоявайки за незабавно присъединяване по "специална процедура". 

Според Зеленски "с Украйна в него Европейският съюз ще бъде по-силен, а без ЕС Украйна ще бъде сама".

Европейските амбиции на Украйна бяха подкрепени от много евродепутати. В отворено писмо и осем държави от ЕС - Чехия, Латвия, Литва, България, Естония, Полша, Словакия и Словения, призоваха за започване на преговори за присъединяване.

Правилата на ЕС обаче не предвиждат "специална процедура" в процеса на разширяване. Затова Република Северна Македония и Албания чакат повече от десетилетие, за да стартират преговорите за членство. А заради евроветото на София двете страни нямат временна рамка за преговори, а още по-малко за членство в Европейския съюз.

Европейските директиви са ясни: за да се приеме Украйна по "специална процедура", първо процедурата трябва да се създаде и одобри от 27-те държави-членки. Това обаче е процес, който ще отнеме години.

"Членството на Украйна в ЕС е за по-късно. В този момент трябва да предоставим спешни отговори, които засягат следващите часове, а не следващите години. Важни са следващите часове", поясни върховният представител по въпросите на сигурността и външните работи Жозеп Борел.

Докато получи статут на кандидат, Украйна може да бъде свързана с европейските институции. Това се видя от обещанието на председателя на Европейския съвет Шарл Мишел президентът Зеленски редовно да участва в срещите на върха.

Между Украйна и ЕК има споразумение за асоцииране и свободна търговия, което е решаващата стъпка преди получаване на статут на кандидат за членство в Евросъюза.

Но експертите по европейско право са категорични: Украйна трябва да извърви същия път, по който вървят страните от Западните Балкани, борещи се за статута на кандидат-член. А за това е необходима подкрепата на всички страни в ЕС.

Русия е готова за преговори

автор:Дума

visibility 283

/ брой: 224

Липса на гориво спря транспорта в Скопие

автор:Дума

visibility 269

/ брой: 224

Австралия забранява социалните мрежи за деца

автор:Дума

visibility 277

/ брой: 224

Накратко

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 224

Пералнята не работи

автор:Александър Симов

visibility 303

/ брой: 224

Необходима забрана

автор:Таня Глухчева

visibility 268

/ брой: 224

Трябва ли левицата да прави политически компромис?

visibility 316

/ брой: 224

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ