03 Май 2024петък05:29 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Мика Зайкова:

Ще се оправим не с помощи за бедни, а със стимули за бизнеса

Инвеститорите не се интересуват от нивото на данъците, а от спокойна и некорумпирана среда, казва експертката

/ брой: 85

автор:Светлана Велева

visibility 968

Мика Зайкова е икономически експерт на свободна практика. Завършила е Минно-геоложкия факултет, а след това и икономика със специалност "Планиране". Защитила е дисертация и има докторска степен по икономика. Работила е в Министерството на промишлеността като началник отдел и на управление, а от 1994 г. до началото на тази година работи като експерт в КТ "Подкрепа".

Цитат:
"Финансовата дисциплина на Дянков е тишината в гробищата"


- Госпожо Зайкова, има теза, че финансите на държавата са в състояние на свободно падане. Самата вие заявихте, че няма фискален резерв, доколко застрашена е финансовата стабилност на държавата?
- Тези дни Иван Искров обяви, че вече има 5 млрд. лв. във фискалния резерв. Само че, де факто, това са парите, които Европа върна - тези, които похарчихме за зърнопроизводители. Не забравяйте, че тези пари ние ги набавихме през емитиране на краткосрочни облигации, чиито падеж е на 1 август. Емитирахме дълг 860 млн. евро, като сложим и лихвите, стават 930 млн., и парите, които Европа ни прати за зърнопроизводителите, няма да ни помогнат да покрием този дълг. Освен това следващата година държавата е гарант по 125 млн. лв. заем на БДЖ. В момента тече процедура за револвиране на този заем, т.е. да го покрием от друга банка, и да вземем и още малко пари, но в момента офертите не са отворени и този дълг остава една голяма питанка към фискалния резерв. Но дори тия 125 млн. да не тежат като бъдещ разход, във фискалния резерв пак нямаме свободна стотинка - там стоят парите за "Козлодуй" - 1,65 млрд. лв., и парите за Сребърния фонд, които, според Искров, трябва да са 2,3 млрд. Така че реално ние нямаме свободна стотинка. 
- Aко трябва да обобщите, какъв бюджет ни завеща ГЕРБ? Крайно десен, безпомощен или просто некадърен?
- Това е имагинерен бюджет - той не съществува. Парите свършиха, преди да мине първото тримесечие. Той съществува като пари само в главата на Дянков. Самият факт, че новото правителство остърга всичко, което имаше, и събра някакви мижави 41 млн. лв. за пенсии, показва, че държавата няма една стотинка. Служебният финансов министър вече призна, че бюджетът не се изпълнява и занижи очакваните приходи с 400 млн., а ние вече имаме дупка от 780 млн. лв. Освен това правителството на ГЕРБ остави в дълг към бизнеса близо 300 млн. лв. за изпълнени вече поръчки, плюс задържано ДДС само за януари - 201 млн. Така че дотук 500 млн., плюс 780 млн., и вече имаме дупка повече от един милиард.
- Каква е причината приходите да са толкова ниски?
- Още когато се правеше бюджетът, не само аз, но и много мои колеги анализатори, предупредихме, че приходите са надценени с цел да може да се отпуснат малко в разходната част и да стане това, което става сега - от 1 април да дадат на пенсионерите някаква жалка компенсация за 4-годишния глад и мор, на които ги държаха. Заложените приходи няма как да бъдат изпълнени по простата причина, че за да се случи това и да се достигне БВП от 81 млрд. лв., трябва да работи икономиката, реалният сектор. И не е необходимо да гледам никакви цифри, за да ви кажа, че той не работи. Само вижте какво е състоянието на енергийната система - тя се крепи единствено на битовото потребление и е почти срината. Това, което каза д-р Константин Тренчев, беше вярно - системата е пред колапс. Ние правим невероятни усилия, за да я задържим - не в нормално състояние, а в състояние, в което да не умре. Това означава, че нищо не работи в промишления сектор, не се тегли ток. Не може при нормално потребление от 12 хил. мегавата да разчиташ, че с половината (6 хил.) системата ще работи. А когато падне на 2 хил. мегавата като сега, това означава, че се крепи само на битовото потребление, което е абсурд.
- Чуждите инвестиции, на които така се разчиташе, достигнаха рекордно ниски нива, какво трябва да се промени, за да се привлекат инвеститори? 
- Чудовищната корупция. Факт е, че при управлението на ГЕРБ инвестициите паднаха 10 пъти. Нали имаме плосък данък, защо не идват тия инвеститори? Защото нямат сигурност в бизнес средата и защото имаме безумни такси. Стойността на таксата трябва да бъде стойността на услугата, но у нас таксите се слагат произволно, без да се обяснява защо, и придобиват данъчен характер. И това, че имаме плосък данък, не решава въпроса. Последното нещо, от което инвеститорът се интересува, е нивото на данъците и нивото на работните заплати. Да се прави конкурентоспособност чрез ниски доходи, е убийствено за една страна. Инвеститорът се интересува от ясна, прозрачна и относително спокойна среда. Той трябва да може да си планира какво ще прави тази година, какво следващата. Но след като законите лобистки се сменят след 5 минути и корупционният натиск е убийствен, инвеститорите бягат. Вярно е, че има криза, и инвеститорите са по-консервативни, но те никога няма да дойдат в страна, в която мафията си има държава. Докато ние не се справим с тази корупция, с организираната престъпност и със сивата икономика, няма как да привлечем чуждите капитали.
- Откъде трябва да започне несъстоялата се борба с корупцията?
- От създаване на условия за прозрачност. Затова е необходимо да се направи това прословуто електронно правителство. За него само по времето на Симеон Сакскобургготски, от ОП "Административен капацитет" са похарчени около 150 млн. евро. Тройната коалиция не знам харчила ли е, но по времето на ГЕРБ потънаха още 100 млн., уволниха един зам.-министър и пак нямаме електронно правителство. Нямат интерес да има, защото когато имаш електронно правителство,  корупционният натиск намалява - не можеш да излъжеш компютъра.
- Предупредихте, че 50% от българите са под риск да изпаднат в крайна бедност, какво трябва да промени новото правителство, за да избегне тази тенденция? 
- Първо, трябва да има работа, т.е. да се събуди бизнесът. За помощи, ако даваме пари, няма да се реши въпросът, колкото и да искаме да дадем. Разбира се, крайно бедните групи хора трябва да се подпомагат, но ако искаме да си върнем държавата, да я събудим, да я сложим на добри основи, трябва да тръгнем от бизнеса, от реалния сектор, да има работа, да има развит бизнес, да си оправим корупцията и електронното правителство. Има ли бизнес, ще има работни места, ще има доходи. Важно е да се спре безработицата, но това не значи нищо, защото ако имаме работни места за мизерни пари, ние ще продължаваме да произвеждаме бедни работещи. Но знаете ли кое е най-ужасяващото - само преди месец Европейският парламент прие стандарт за енергийна бедност, според който всеки, който отделя повече от 10% от доходите си за енергийни ресурси, е енергийно беден. В България по този стандарт енергийно бедните са 91%. Е, как държавата да помогне на цялото население? Ние почваме да се превръщаме в латиноамерикански тип държава, с някакви 1,5-2% богати, няма я средната класа, няма го малкия и средния бизнес. Затова трябва да се събуди бизнесът, да има работни места, те да са качествени и с добро заплащане. И е крайно време вече да разберат и нашите бизнесмени, че трудът също си има цена, както електричеството. И както си плащат електричеството, така трябва да си плащат труда, а не той да бъде резултативно остатъчна величина, т.е. колкото имат на джоб и на сърце, в края като направят сметката.
- А кои трябва да са най-важните мерки за стимулиране на бизнеса?
- Трябва да се върнем малко в началото на пътя, когато стартираше кризата. Когато дойде новият кабинет, да седнат правителство, работодатели, бизнес и синдикати да направят едни антикризисни мерки, които обаче да се изпълнят. Защото ние направихме такива на старта на мандата на ГЕРБ, но нито една не се изпълни. Нали имаше 59 мерки, но те си останаха само на хартия. Ще трябва да се преосмислят няколко пакета от мерки - единият за бизнеса, другият за доходите, защото трябва да има подоходна политика, третият - за най-уязвимите групи. 
- Финансовата дисциплина трябва ли да продължи?
- Финансовата дисциплина е хубаво нещо, но т.нар. финансова дисциплина на Дянков е тишината в гробищата. Само финансова стабилност не се яде. Не можеш да откъснеш макроикономическите показатели от доходите. Защото ние имаме ръст на БВП, стабилност, но хората умират от глад, какъв е смисълът на това? Аз съм категоричен противник на икономиите и стягането на коланите. Ще трябва малко да отпуснем колана, но тези пари да се харчат под строг контрол и само за ефективни мерки.
- Кой е най-лошият сценарий?
- Най-лошият сценарий ще се случи на следващия премиер. Той ще се изправи пред една финансова пропаст - икономиката не работи, има задължения, които трябва да се изпълнят, социално-осигурителните фондове всички до един са на дефицит, не знам откъде ще взимат пари, за да платят пенсии. Сега криво ляво ще скалъпят до изборите, но когато дойде новото правителство, кризата ще му се види като слънце. Най-тежката задача стои пред него.  
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 715

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 696

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 652

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 848

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 734

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 659

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 829

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 699

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 765

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ