20 Февруари 2026петък04:39 ч.

Пардон

Ще ни срути това изобилие

/ брой: 190

visibility 641

Димитър БЕЖАНСКИ

Един от основните кусури на социализма беше нямането. Е, много нямане ни газеше тогава. Периодично изчезваше ту червеният пипер, ту лещата, ту чесънът. Да не говорим за автомобилните гуми, цветните телевизори, хладилниците, мебелите. Там дефицитът беше постоянен.

Но ако при пипера и чесъна липсата можеше да се обясни със слаба реколта, а при телевизорите и гумите с недостатъчно производствени мощности, то за липсата на тухли например, никой не можеше да даде смислен отговор. И то как да дадеш смислен отговор?! Кал ли няма за тухли или няма кой да омеси калта? И от двете има в изобилие, а тухли няма! Това е положението!

Дефицитът естествено раждаше корупция и връзкарство. Корупционната и връзкарската формула беше следната: Х осигурява на У цимент, У осигурява на Z жигула без ред, а Z осигурява на племенника на Х влизане в университета, но Х осигурява на Z и автоматична пералня плюс осигурената от У жигула. 

Имаше, разбира се, и варианти. Например Х осигурява на Z холна гарнитура, Z осигурява на Х арматурно желязо, а двамата заедно осигуряват на У кухненско обзавеждане от "Кореком" с надеждата, че той ще им осигури вилни парцели в село Рударци, Пернишко.

Слава Богу социализмът се срути, дефицитът вече е само мрачен спомен. Магазините са пълни, складовете пращят, купувай каквото ти душа иска, стига да имаш пари. И който има пари - купува. Но да видим какво. Споменатите в началото телевизори до един са вносни. Добре, ние още не сме се научили да ги правим както трябва. Споменатите в началото автомобилни гуми също до една са вносни. Хубаво, нашият завод във Видин май фалира. Ами споменатите в началото тухли? Складовете са заринати с тухли, обаче се оказва, че деветдесет на сто от тях са вносни! Ха, сега де! Кал ли нямаме достатъчно или какво?!

Миналата седмица ми потрябва баданарка. Най-обикновена четка-баданарка. Купих. Занесох я вкъщи, разопаковах я. Баданарката се оказа внос от Чехия! Е, и четина ли нямаме вече, бе дявол да го вземе?! Толкова ли сме обръснати до голо?!

Тетрадките на децата - китайски. Химикалките им - китайски. А от години през март и мартениците им са китайски! И конци ли не умеем да усукваме вече?!

Дини от Гърция, домати от Турция, картофи от Полша… И това при положение, че преди време половин Европа сме научили на бахчеванджийство!

Та така… Една от причините, поради които се срути социализмът, беше дефицитът. Срути се социализмът, ама като на майтап се срути! Дали пък сегашният капитализъм няма да го срути без никакъв майтап изобилието? Това чуждо изобилие. 

Парламентът изслушва енергийни шефове за авариите в АЕЦ "Козлодуй"

автор:Дума

visibility 865

/ брой: 34

Експерт: Само 20% от българите си позволяват истинско сирене

автор:Дума

visibility 850

/ брой: 34

Кристин Лагард напуска предсрочно ЕЦБ

автор:Дума

visibility 908

/ брой: 34

Румен Спецов: Няма риск страната да остане без горива

автор:Дума

visibility 983

/ брой: 34

Ватиканът отхвърли поканата на Тръмп

автор:Дума

visibility 943

/ брой: 34

Мерц изключи Германия да има ядрени оръжия

автор:Дума

visibility 800

/ брой: 34

Лондон арестува 1000 педофили месечно

автор:Дума

visibility 872

/ брой: 34

Морален компас за държавност

visibility 1061

/ брой: 34

Прощавай, Дяконе!

visibility 1184

/ брой: 34

Мълчанието на рамкирания светец

visibility 891

/ брой: 34

Барелеф на Димчо Михалевски на Маказа! Той го заслужава

visibility 791

/ брой: 34

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ