Драгомир Стойнев:
Ще има скок на сметките за ток
Откъде ще дойдат парите за компенсации и защита на българските домакинства и как ще спрете картел на ЕРП-та, попита депутатът от "БСП за България"
/ брой: 219
"Леко е обидно да гледаме ветото на президента върху Закона за енергетиката в празна зала, защото това касае всички български граждани с оглед предстоящата либерализация на цените на ток за битови потребители. Която либерализация не се налага от нито един европейски регламент. Но ветото, което гледаме, е възможност, втори шанс за управляващото мнозинство след като то пренебрегна доводите на БСП, че предлаганите промени не са работещи и устойчиви и по-скоро ще донесат хаос и несигурност, вместо да решат проблемите на обикновените граждани". Това заяви народният представител от "БСП за България" и бивш енергиен министър Драгомир Стойнев по време на дебатите в парламента по наложеното от президента Радев вето върху Закона за енергетиката.
"БСП ще подкрепи ветото. Ние вече казахме на управляващите - дайте моделите, прогнозите, сценариите за това, което предстои с оглед предлаганата либерализация на цените за електроенергия за битови потребители. Уви, правителството не предостави нищо. Силно се надявам, че имат поне някакви сценарии, а не просто стрелят в тъмното", заяви депупатът.
По думите му за всички вече е ясно, че либерализацията на цените на енергията за бизнеса опря пак до регулация:
"В крайна сметка отново има регулирана цена, над която небитовите потребители се компенсират", каза той.
"Предлагате либерализация на цените на енергия за битовите потребители - но все още не е ясно как ще бъдат компенсирани те и откъде ще дойдат парите. А след 2026 г. регулираните цени и цената на свободния пазар трябва да се изравнят - т.е. очаква ни рязък скок за цените на крайните битови клиенти", прогнозира той.
"След отпадането на обществения доставчик ще се сблъскаме с три обществени доставчика и това ще бъдат електроснабдителните дружества, поне за две години. Как ще се осигури конкуренция между тях, как ще бъдат стимулирани да предлагат евтина електроенергия на гражданите до 2026 г.? Всъщност, по никакъв начин, защото каквото и да предложат, те ще бъдат компенсирани от всички нас, от парите които се събират, което е наистина изцяло недопустимо. Дали ще се създадат картелни споразумения между ЕРП-та е хипотеза, която съществува и все още не виждаме как може да бъде оборена", каза Стойнев.
Бившият енергиен министър разкритикува формулировката на управляващите за енергийна бедност - действащи цени, които се отнасят към доходи за предходна година.
"БСП е категорична - цените и доходите трябва да бъдат за един и същи период", подчерта той.
Народният представител от БСП беше категоричен, че с предлаганите промени не се гарантират правата на най-уязвимите групи битови потребители.
"Промените ще затруднят именно тези хора, които и без това трудно посрещат базовите си жизнени нужди", заяви той.
В крайна сметка мнозинството в НС прие отново промените в Закона за енергетиката и преодоля ветото на президента, като "за" измененията гласуваха 133 народни представители, а "против" - 49.
"За съжаление, уважаеми представители на Сглобката, това, което правите не е защита на националния интерес. Националният интерес означава да защитите българските граждани, българските домакинства, да спрете страховете им от реформата, която предприемате. Приемате закони, които няма да работят, закони, които ще ощетят българските граждани, единствено и само, за да вземете едни пари от ЕС, а последствията ще ги носят българските граждани", заяви Стойнев.