ШОЙГУ СЕ ПРИТИЧВА НА ПОМОЩ
/ брой: 289
Виктор ЛИТОВКИН
Напоследък основна тема в Русия са промените в ръководството на въоръжените сили. След скандала с кражбата на милиарди рубли в едно от военните подразделения президентът изпрати в оставка министъра на отбраната Анатолий Сердюков и връчи поста на бившия министър на извънредните ситуации и гражданската защита Сергей Шойгу. За началник на Генералния щаб на Въоръжените сили на Русия вместо генерал Николай Макаров е назначен генерал-полковник Валерий Герасимов, сменени са и заместник-министрите. Засега президентът, премиерът и новият министър се въздържат от авторитетна оценка на реформите в армията и флота, провеждани през последните четири години под ръководството на Анатолий Сердюков и Николай Макаров, не изтъкват добрите и полезните последици за военната организация на държавата, нито сочат кое е недопустимо и се нуждае от променя и корекция.
Известна е само общата оценка, която Владимир Путин дава в статията, публикувана през март тази година. В нея той изразява удовлетворението си от хода на реформата, въпреки грешките и необходимостта от някои поправки.
Сердюков заедно със съюзниците си в ръководството на Генералния щаб поеха чистенето на авгиевите обори. Създаде се нова система за управление на войската на три звена (окръг – армия – бригада), тежките и трудно подвижни дивизии, които пропуснаха войната в Чечня и августовските военни действия в Южна Осетия, са реформирани в бригади с висока бойна готовност. Шестте военни окръга и четирите флота се преустроени в четири окръга по посоките на света – запад, юг, център и изток. Всички войски, разположени на тяхна територия, с изключение на ракетните войски със стратегическо предназначение и войските за въздушно-космическа отбрана, преминават на подчинение на един командир. Всички учения включват не само сухопътните войски, но и авиацията, флота, ПВО, ВДВ и морската пехота при провеждане на военноморски учения, които на практика не са прекратявани дори за седмица. Корабите ни кръстосват световния океан, летците покриват Атлантическия, Северния ледовит и Тихия океани. И жилищният въпрос намира своето решение. Днес без покрив са останали само 14,5 хил. души при все още 54,5 хил. през януари тази година.
Но не трябва да забравяме и пропуските на екипа на Сердюков. Бъркотията с военното образование, ликвидацията на «излишните» поликлиники и болници, длъжностите на прапоршчиците (младшите офицери – бел.пр.) и мичманите, назначенията на амбициозни жени с лоша професионална подготовка на водещи длъжности в департаментите на Министерство на отбраната.
Сега пред бившия спасител Сергей Шойгу и новият му екип стои задачата да продължи положителните неща, постигнати от Сердюков, и да поправи допуснатите от него грешки. Дали Шойгу и екипът му се справят с тези задачи, ще стане ясно след време.
Авторът е един от водещите военни наблюдател