Шестдесет и три, не по-малко
/ брой: 139
Татяна Зикова
Колкото се може по-бързо трябва да се обяви неизбежното увеличаване на пенсионната възраст в Русия. А самото увеличаване трябва да започне не по-късно от 2015 година. Тази гледна точка изрази ръководителят на експертна група Евсей Гурвич по време на пресконференцията "Какъв трябва да е бюджетът на Русия през 2012 година?".
По думите му колкото повече се отлага политическото решение за приемането на нов срок за излизане в пенсия, вместо да подготвяме хората за неизбежното и да не създаваме ненужни илюзии, толкова по-трудно ще бъде да се разсеят те в бъдеще.
"Добрата практика за увеличаването на пенсионната възраст в другите страни е в това, че те информират населението дълго преди самото събитие. Хората си правят планове и от гледна точка на здравия смисъл и политическата целесъобразност това е напълно оправдано. Ако на човек на 20 години му казват, че той ще излезе в пенсия не след 40, а след 41 години - това е едно, но ако му го кажат половин година преди пенсиониране - това е друго", каза Гурвич. Той също така подчерта, че въпросът за увеличаването на пенсионната възраст се обсъжда в работна група в рамките на усъвършенстването на Стратегия-2020 за развитието на пенсионната реформа в страната. По думите му това е предизвикано, от една страна, от демографските предизвикателства: само след няколко години броят на пенсионерите ще надвиши един и половина пъти броя на работещите в страната. И в този случай или рязко ще паднат пенсиите в сравнение със заплатите, или ще се наложи да се увеличи финансирането на пенсионната система. Още днес обаче се вижда колко трудно е да се направи това и как се бунтува бизнесът срещу повишаването на вноски в социалните фондове. От друга страна, обърна внимание Гурвич, се свива пазарът на труда. "Ние преминахме върховата точка на насищането му с работна сила и тя започва да намалява", каза Гурвич, добавяйки, че към 2014-а се очаква рязък срив на трудовия пазар. И не би било зле още днес да го подкрепим за сметка на "младите пенсионери".
В рамките на Стратегия-2020 работната група по пенсионната реформа подготвя "смели и амбициозни предложения", които ще позволят да се решат тези проблеми, заяви Гурвич. Днес в Русия са достатъчни пет години за получаването на правото на пълна пенсия. В същото време в бившите държави от "соцлагера" вече се изискват 15 години трудов стаж. В западните страни, като правило, това 25-35 години. Така например, при стаж от 35 години човек може да се пенсионира на 60-годишна възраст. Ако стажът е по-малко, ще трябва да работи до 65. Освен това, отбеляза Гурвич, трябва да се реши проблемът с предсрочните пенсии, които сега в страната са прекалено много. Колкото до увеличаването на пенсионната възраст, то работната група, като тема за обсъждане, дискутира сега еднаква възраст за мъжете и жените - 63 години. Заедно с това се обсъждат и нови правила за индексиране на пенсиите.
По думите на Гурвич от 2012 година правителството ще трябва да въвежда по-разумни бюджетни правила и да определи в какъв срок то ще може да се върне към изпълнението им в съответствие с Бюджетния кодекс. Гурвич твърди, че по време на кризата се е наложило да се отстъпи от тези правила и днес вече е много трудно да се върнем към тях. Той също така съобщи, че в следващите години няма да успеем да се преборим с бюджетния дефицит и го оценява на нивото от 2 процента от БВП (брутния вътрешен продукт).
Но дори заради това, обърна внимание той, ще трябва да определим близка до очакванията цена на петрола, при която бюджетът ще бъде балансиран. Според мнението му това трябва да са 90 долара за барел. И тази цена трябва да бъде заложена при планирането на бюджета за 2015-2016 година. "Това също така означава и сериозна работа за намаляване на бюджетните разходи", добави експертът. А има какво да се намалява. По думите му днес съществено е нараснал обемът на субсидиите, които по-често не толкова стимулират икономиката, колкото позволяват да оцеляват неефективните производства, което на свой ред пречи на развитието на страната. "Обемът на субсидиите вече е 4 процента от БВП", предупреди Евсей Гурвич. И даде за пример програмите за подкрепа на "АвтоВАЗ", който "от десетилетия продължава да си е същата неефективна структура, каквато винаги е бил".
Освен това, смята експертът, има добри възможности за съкращаване броя на държавните служители. Така например на хиляда души, заети в икономиката, само преди няколко години са се падали 16 чиновници, сега те са вече 25. "В данъчната служба на Русия днес има 3,5 пъти повече хора, отколкото в аналогичната структура в САЩ. В митниците - нашите са два пъти повече, отколкото в САЩ са митничарите и граничарите заедно", пресметна Гурвич. По думите му при това трябва не да се съкращават, а да се увеличава здравеопазването и образованието, онези параграфи в бюджетните разходи, които инвестират в човешкия капитал. В Русия днес обаче всичко е наобратно. По този начин се забавя развитието й. Това на свой ред означава, че са необходими мащабни реформи, отговарящи на дългосрочните предизвикателства. Една от тези реформи е пенсионната, подчерта Гурвич.
Отговаряйки на въпроса какво, според него, трябва да е намалението на социалните вноски, за което сега спорят в правителството, експертът отбеляза, че намаляването им до 20 процента просто е нереално - в този случай няма да има как да се финансират пенсионната система и здравеопазването.