Шефът на "Ел Би Булгарикум" аут след свалането на цените
Бивш депутат от ИТН поема държавната млечна компания
/ брой: 37
Изненадващо ден след като държавната "Ел Би Булгарикум" намали цените на произвежданите от нея млечни продукти, наскоро назначеният с конкурс изпълнителен директор на компанията Николай Маринов бе освободен от длъжност. Фирмата е под шапката на Министреството на икономиката и индустрията. Тя е единствената държавна фирма за производство на мляко и млечни продукти, която държи щамовете за производство на закваските с лактобацилус булгарикус и през годините се е наложила като еталон за качество на млечните продукти.
Маринов обяви, че не са му известни мотивите, но предполага, че причината са засегнати интереси след прекратени "порочни практики" в дружеството. Той твърди, че му е оказван натиск от страна на ДКК и от министъра на икономиката Никола Стоянов държавната фирма да работи с определени доставчици на сурово мляко със "съмнително" качество и завишена цена.
Заедно с Маринов е освободен и председателят на Съвета на директорите в компанията Невена Петрова. "Бяхме освободени без всякакви мотиви. Изпълнителният директор на ДКК ми съобщи, че съм освободен от длъжността си и трябва незабавно да напусна офиса, иначе ще извика полиция", каза той.
"Мафията победи държавата. Бях освободен без никаква причина. Явно сме засегнали много интереси, включително лични такива на министъра. Последният месец имаше ожесточен натиск от Венцислав Димитров (шефът на ДКК) със санкцията на министъра върху нашата работа", каза още Маринов. Той добави, че шефът на ДКК е казвал, че ръководството на "Ел Бу Булгарикум" не слушало и според Маринов това е причината той да бъде освободен.
"Защо не слушаме? Явно накърняваме интересите на търговските вериги. Дадено ми е да разбера от въпросните господа, споменати от мен, че ако не прокарваме различни интереси в дружеството с различни доставчици, включително и със спорно качество на млякото, може да имаме проблеми", уточни той.
Точно обратното обясни вчера сутрин пред бТВ изпълнителният директор на ДКК Венцислав Димитров, подписал заповедта за отстраняването на Маринов. Според Димитров именно Николай Маринов много скоро след назначението си заедно с новосформирания борд на директорите на предприятието сменят дългогодишен доставчик с опит и сертификати за суровината и сключват договор с новорегистрирана фирма. Димитров обясни, че качеството на доставяното от новия доставчик мляко е съмнително и работници от млекопреработвателната фабрика във Видин сигнализирали, че част от продукцията е "дефектирала".
"В момента на склад в завода във Видин има 60 тона кашкавал и това е непродаваема стока дори и с 30% намаление на цената. Тя не става дори за подаряване", смята Димитров. Той пресметна, че оборотът на продажбите на кашкавал са 5 тона месечно и при 8 месеца срок на годност, няма как 60 тона да бъдат реализирани. Шефът на ДКК се оплака, че Маринов не предоставял отчети и бавел подаването на искана информация. Фирмата имала задължение да се отчита пред ДКК на всеки три месеца.
"Възхитен съм от въображението и лъжите на хора, овластени да управляват държавни ресурси" - така коментира на свой ред пред БНР Николай Маринов. Той отхвърли всички обвинения към него. И обясни, че сред цитираните 60 т кашкавал има партиди, които трябва да зреят 60 дни. Според него няма проблем тези количества да бъдат поети от пазара, а наред с това вече имало запитване за доставка на 20 т за Гърция и Германия. Освен това има и 50 т сирене, което също няма да проблем да бъде продадено. Маринов посочи, че откакто е назначен на поста, оборотите на държавното дружество са се увеличили с 300 хил. лв. месечно.
"Абсолютна лъжа е, че в предприятието се доставя по-скъпа и със съмнително качество суровина", каза той. Суровото мляко непрекъснато било контролирано от лабораторията на компанията и имало по-добри показатели на масленост и протеини от предишния доставчик. Освен това изкупната цена в момента била 1,15-1,20 лв. за литър при 1,50 лв. преди два месеца.
Закупуването на нови моторни превозни средства, в което го обвиняват, било част от бизнеспрограмата на "Ел Би Булгарикум", одобрена от ДКК още преди назначението на Маринов, за което е бил определен бюджет от 850 000 лв. Става въпрос за цистерна за мляко и два хладилни камиона. "Проучихме с конкурс 4-5 доставчика и успяхме да икономисаме 150 000 лв., с които поръчахме допълнително 2 автомобила за нуждите на компанията. Те все още не са доставени", обясни Маринов.
Освободеният шеф на държавната млекопреработвателна фирма обяви, че ще подаде иск за спиране на вписването на новия директор в Търговския регистър и ще търси правата си в съда. Николай Маринов бе назначен за изпълнителен директор на "Ел Би Булгарикум" след спечелен конкурс в началото на декември 2022 г. От ДКК обявиха, че новият изпълнителен директор на "Ел Би Булгарикум" е Владимир Русев. Той е бивш депутат от ИТН в 45-ия и 46-ия парламент.