Сенатът на САЩ гласува за оръжията
Това е срамен ден за Вашингтон, подчерта видимо ядосаният Обама
/ брой: 92
На фона на разследването на атентата в Бостън, което приковава вниманието на американците, Сенатът се произнесе по един друг въпрос, който силно вълнува гражданите на САЩ - продажбата на оръжие.
Сенатът на САЩ отхвърли поправката в законодателството, която предвиждаше проверка на личността на купувачите при продажбата на стрелково оръжие. За законопроекта гласуваха 54 срещу 46 сенатори, като за одобряването на мярката бяха необходими 60 гласа.
Няколко демократи се обявиха против поправките в законодателството заради предстоящи тежки кампании за преизбиране или заради факта, че са от щати, които подкрепят свободната продажба на оръжие.
Оръжейното лоби е едно от най-могъщите във Вашингтон. По данни на вестник "Вашингтон пост" в кампанията за междинните избори за Конгрес през 2010 г. Асоциацията на притежателите на огнестрелно оръжие инвестира 7 200 000 долара, за да агитира "за" или "против" определени кандидати. През същата година е похарчила с 240 милиона повече от най-активната организация, бореща се за строг контрол върху оръжията. Асоциацията твърди, че по-малко оръжия не значи по-малко убийства и настоява да се работи за подобряване психичното здраве на хората.
Президентът на САЩ Барак Обама, който е инициатор на затягането на контрола, веднага разкритикува "малцинството" в Сената на страната, което блокира законопроекта. Обама обвини влиятелното оръжейно лоби в САЩ, което "преднамерено" е лъгало, твърдейки, че законопроектът нарушава правото за носене на оръжие. Втората поправка на Американската конституция от 1791 г. гласи, че всеки има право да притежава и носи оръжие. Много американци са убедени, че повече лични оръжия ще гарантират по-голяма сигурност.
Предложението бе "умерено и благоразумно", заяви пред журналисти видимо ядосаният Обама, като до него бяха застанали жертви на насилие с използване на огнестрелно оръжие, сред които родители на децата, загинали при масовото убийство в Нютаун. "Това е срамен ден за Вашингтон", подчерта държавният глава.
"90% от демократите в Сената гласуваха за тази идея. Това обаче няма да се случи, защото 90% от републиканците току-що гласуваха против", каза президентът демократ. "Тази битка още не е приключила. Рано или късно ще се справим с това. Това го изисква паметта на (загиналите) деца", заяви той.
Президентът даде да се разбере, че отново ще повдигне въпроса по време на подготовката за междинните избори за Конгреса през 2014 година.