Сега ли се сетиха?
/ брой: 95
Таня ГЛУХЧЕВА
Напоследък различни екипи от учени, похарчили огромни суми по проекти, "откриват" неща, които знаем от малки и не е необходимо да "ни отварят очите" за тях. Първо ни съобщиха, че "медът бил полезен", "мъжете не могат да раждат", че е "хубаво да се яде хляб". Последното проучване, достойно за "Еврика!", е дело на изследователи от Университета във Вашингтон. Обърнаха ни внимание, че замърсените въздух и вода водят до смъртни случаи. Прави впечатление периодът - от 2015 г. насам. А нима преди това не е имало замърсяване, или никой не е умирал от него?!
Никой не твърди, че учените грешат. Съвсем не. Дори са представили приблизителна бройка - около 9 милиона годишно... Въпросът е: Защо точно сега решиха "да открият топлата вода"? Или публикуваната статистика в онлайн списанието "Лансет" има и друга, "по-зелена", по-политическа цел?
Доскоро ни плашеха, че най-големият бич на XXI век са климатичните промени... И изпращаха малката Грета Тунберг да разговаря със световните лидери. После я скриха. И се появи нещо по-страшно - КОВИД-19. Впоследствие забравиха и за него. Така, както спряха да говорят, че "тютюнопушенето убива", а милиони са неизлечимо болни от рак, СПИН и други страшни болести.
Няма как да отречем, че промишленото замърсяване е вредно за околната среда и за нас, но какво решение предлагат учените? Констатират факт, до болка познат. Да затворим всички предприятия ли? Както наскоро стана с ТЕЦ "Марица-Изток 3"? Ами хората, които работят там и разчитат на заплатите, за да изхранват семействата си? Или да ги оставим на улицата и утре екип от изследователи да публикува данни, че милиони по света умират от глад, защото нямат работа? Не е ли по-добре, вместо това, всички средства, които се влагат в налудничави проучвания, да се дадат за пречиствателни станции, например? Хем ще има работа, хем ще опазим околната среда, а учените ще могат да се заемат с други теми.