28 Юли 2025понеделник04:41 ч.

САЩ и ЕС ще подкрепят размяна на територии между Косово и Сърбия

автор:Дума

visibility 1640

САЩ и Европейският съюз ще приемат размяна на територии между Сърбия и Косово, съобщават сръбски медии, позовавайки се на германския всекидневник "Франкфуртер Рундшау".
Вестникът пише, че САЩ и ЕС са готови да приемат размяна на територии между двете балкански държави. Също така се очаква Белград и Прищина да се подпишат под споразумение във Вашингтон на 12 юни, което ще влезе в сила 6 месеца по-късно.

Изданието допълва, че наскоро изтекъл в публичното пространство документ съдържа план за разделяне на Косово. Пояснява се, че ще бъде установена нова граница между косовските албанци и сърбите в Северно Косово. Някои от сръбските села, които предимно са населени с местни албанци, ще се присъединят към Косово. Тези населени места са в Прешевска долина, южната част на Сърбия.

От посолството на САЩ в Сърбия коментират, че ще останат доволни, ако тази година Белград и Прищина подпишат споразумение, но Вашингтон не предлага как трябва да изглежда сделката.

Косовският президент Хашим Тачи настоява Буяновац, Прешево и Медведжа да станат част от Косово. Медведжа е единствената община, където сърбите са мнозинство. Тачи отбелязва, че Прищина няма да даде нищо в замяна и отхвърля идеята за разделение на Косово.

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 12701

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 12815

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 12846

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 13198

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 12889

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 12626

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 12814

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 13185

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 13110

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 12848

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 13012

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ