Сърбия шокира с 1:0 Германия

Клозе получава червен картон, Подолски изпуска дузпа

/ брой: 138

visibility 1459

Сърбия изненадващо победи с 1:0 Германия в мач от група D на Мондиал 2010, игран на ст. "Нелсън Мандела Бей" в Порт Елизабет. "Плавите" демонстрираха изключителна борбеност срещу именития си съперник, но от решаващо значение за изхода на двубоя се оказа изгонването на Мирослав Клозе в 37-ата минута. В рамките на няколко минути нападателят извърши две нарушения в гръб, за които получи жълти картони и напусна преждевременно терена. Сърбите се възползваха от численото си преимущество още в следващата атака, когато Милош Красич центрира, Никола Жигич свали топката с глава и Милан Йованович отблизо порази мрежата на Мануел Нойер. В края на полувремето Бундестимът имаше шанс да изравни, но удар на Сами Кедира срещна горната греда, а добавката на Томас Мюлер със задна ножица беше избита от голлинията. След почивката трикратните световни шампиони се хвърлиха в нападение и в 59-ата минута получиха правото да изпълнят дузпа за игра с ръка в наказателното поле на Неманя Видич. Зад топката застана Лукас Подолски, но неговият изстрел в долния десен ъгъл беше избит от вратаря Владимир Стойкович, който впоследствие беше избран за играч на мача. Опитите за изравняване на швабите оголиха много пространства в защитата на тима и в 67-ата минута Йованович можеше да удвои, но шутът му се отби в страничната греда. "Плавите" повториха упражнението в 74-ата минута, като този път малшанс имаше Жигич. До края Германия заложи на удари от далечна дистанция, които така и не дадоха резултат.
Това е първа загуба на Бундестима в груповата фаза на Мондиал от 1986 г. насам. Тогава възпитаниците на Франц Бекенбауер отстъпиха с 0:2 на Дания.
Германия и Сърбия се изравниха в класирането в група D с по 3 т., но германците имат по-добра голова разлика. Със същия точков актив е и тимът на Гана, който днес ще играе с Австралия. При успех африканците почти ще си осигурят класиране за фазата на директните елиминации.
"Не бяхме толкова доминиращи, колкото бяхме планирали. Клозе трябваше да бъде по-внимателен. Ние обаче все още имаме класата да продължим и не трябва да униваме. Все още имаме вярата, че ще отидем на 1/8 финал", заяви селекционерът на Германия Йоахим Льов. "Исках да помогна на отбора. Опитах се да играя с топката и това не беше фаул. Реферът трябваше просто да ме предупреди, но не и да ми показва втори жълт картон. Опитахме всичко през втората част, но сърбите се бориха здраво и играха добре", каза Мирослав Клозе.