С новата Hyundai Sonata YF до нос Добра Надежда
/ брой: 158
Малките и средните по размер автомобили извършиха страхотна работа за издигането на корейската марка на пазара и продължават да са основен мотор за нарастването на продажбите на Hyundai. Дали обаче корейците ще успеят да повторят добрите си ходове при малките коли и при навлизането в много сериозния по-горен сектор на пазара, след като направиха и успешни крачки при автомобилите тип SUV? Дали са успели да "усетят играта" ("Feel the Game with Hyundai Motor"), каквото беше мотото на посещението ни в Южна Африка, ще покаже най-добре бъдещето.
Навярно ключов модел в стремежа на Hyundai да подпре сериозно сегашните владетели на сектора е новата Sonata YF, която навярно ще получи обозначението i40, когато се появи на пазарите в Европа. Всъщност това е шестото поколение на автомобилите с име, което беше лансирано през септември 2009-а в Южна Корея. Hyundai стартира разработката на модела през 2005-а под кодовото название YF. Работата по проекта отне четири години и струваше 450 милиарда вона (около US$ 372 милиона).
В дизайна и е използван подходът, наречен "флуидна скулптурност" (Fluidic Sculpture) и още първият поглед към колата носи повече от положителни емоции. Тя е нетипично атрактивна за голям корейски автомобил, с дизайн не отстъпващ на този на изобретателя на жанра "четириврато купе" Mercedes CLS. Остъкляването е богато, най-вече заради широко използваното стъкло в покрива. Едва ли може някой да намекне нещо за корейския ген на колата при тази изключително елегантна и европейска външност.
Екстериорът на колата дава впечатление за издълженост, лекота и прилепналост към пътя. Високата средна линия под прозорците е отлична основа за издължения и изтеглен в дължина покрив, с продълговата линия подчертана от третия страничен прозорец. Дългата хромирана лайсна, започваща от фаровете, подчертава високата средна линия и придава допълнителна елегантност на автомобила. "Физиономията" на автомобила е смела, с огромна хромирана радиаторна решетка и фарове, изпълнени с прецизност до най-дребния детайл. Летите джанти (размери 16, 17 или 18 цола) допълват агресивно-елегантното излъчване на дългия 4820 мм автомобил. Удълженото с 65 мм до 2795 мм междуосие не е единственият променен размер в сравнение с предходния модел - широчината е нараснала с 20 мм, а височината е намалена с 5.
Имах възможност да се повозя на всяко от местата в автомобила и смело твърдя, че комфортът и мястото за всеки от пътниците, включително и шофьора, е напълно осигурен. Качеството на изпълнението и използваните материали са на ново по-високо нива за марката, която не спира да работи в тази насока и за по-малките си модели. Е, има тук-там и малко пластмаса, но американците като чи ли си падат по нея, а лично вицепрезидентът на Hyundai Моtor Europe Алън Ръшфорд ме увери, че в европейското изпълнение на колата едва ли пластмасата ще има същото място.
Тестовата кола разполагаше с двулитров бензинов мотор с мощност 165 к.с., но като че ли в Стария континент най-добре ща се пласира дизеловият турбовариант с ходов обем 1,7 л, който първо ще видим в новия SUV на марката ix35 още тази година в два варианта на мощност 116 и 142 к.с. Естествено, изборът на двигатели няма да спре само дотук - на разположение ще е още 1,6-литров бензинов с мощност 140 к.с., както и 2,4-литровия Theta MPI с мощност 178 к.с. Заедно с двигателите на разположение ще са и новите шестстепенни автоматична SHIFTRONIC и механична трансаксъл предавателни кутии. Новата автоматична кутия е с 12 кг по-лека от предишната петстепенна, с 40.6 мм е по-къса и има 62 по-малко на брой части.
Новата Sonata предлага и доста други иновации, които допринасят за намаляването на експлоатационните разходи по колата. Между двата основни прибора - скоростомера и оборотомера, е разположен "ECO-треньор", който подпомага на водача в създаването на навици за икономично каране с двата си цвята - червен и зелен. Във варианта с механична трансмисия иконка на таблото започва да мига, когато е избрана подходящата предавка. Производителят твърди, че следването на указанията на "треньора" води до намаление на разхода от 15 дo 17% при автоматика и от 7 дo 9% при механичната кутия.
Sonata притежава и специална система за управление на алтернатора - Alternator Management System (AMS), която следи електрическото натоварване и състоянието на акумулатора. При ниска консумация и пълно зареждане съединител отцепва алтернатора, което води до намаляване натоварването на двигателя и намаляване на разхода на гориво.
Когато говорим за автомобил от този клас, един от най-важните въпроси е безопасността. Новата Sonata има купе от горещо пресовани елементи от високоякостна стомана и стандартно предлага шест въздушни въглавници. Не малък принос за повишената активна безопасност пък имат системите за стабилизация (Electronic Stability Program) с включен помощник за потегляне по наклон (Hill-start Assist Control) и функция за подпомагане на спирачното усилие (Brake Assist System). Сред опциите виждаме ESP, крачна ръчна спирачка, регулируеми амортисьори (Amplitude Selective Dampers) и задни отопляеми седалки.
Освен в Корея новата Sonata се прави в Алабама, Щатите, а от началото на 2011-а ще стартира производството и в Китай. Hyundai очаква глобални продажби от 450 000 броя годишно от 2011 година нататък. Естествено тук най-важният въпрос отново си остава цената. Корейците обещават, че ще останат верни на практиката си да предлагат много автомобил за доста по-малко пари от конкуренцията, към което добавят сериозни дължини във време за гаранцията. Дали всичко това ще помогне на новата Sonata за продължаване успешния растеж на Hyundai, ще видим много скоро.