МВР предупреди за бум на лъжливи обаждания по Коледа и Нова година. Представят се от името на мобилни оператори
С нова ало измама теглят кредит от твое име
Обещават бонуси и искат банкови данни и снимка на личната карта по Вайбър
Телефонни измамници задействаха нова схема, при която опразват банковите сметки и теглят кредит от името на жертвата, съобщиха вчера от МВР. Криминалистите очакват бум на лъжливите обаждания за празниците около Коледа и Нова година. И за хиляден път предупредиха хората на всякаква възраст под никакъв предлог да не дават пари и ценности след позвънявания от телефона, както и да не пускат личните си данни през мобилни приложения на смартфони и компютри.
Жертва на новата схема станал мъж на 76 години от плевенско село в общна Долна Митрополия. Той подал сигнал в полицейския участък в град Тръстеник. Обяснил на униформените, че от 12 декември на телефона му и през мобилно приложение по всяко време започнали да се свързват с него различни комуникатори на мобилен оператор. Непозната жена му обяснила, че той е голям щастливец, защото получава възможност да инвестира 250 евро, след което ще натрупа дивиденти и ще получи бонус от мобилния оператор - отпускане на безлихвен заем. Пенсионерът се хванал на тази въдица. Полицаите прегледали хронологията на кореспонденцията му и установили, че през мобилно приложение той е изпратил снимка на личната си карта, идентификационни данни на кредитната си карта, издадена от банка в България, както и коректен пин код за мобилно приложение - “интернет банкиране”.
Изяснено е още, че на 18 декември, чрез използване на предоставените от човека лични данни, на негово име е отпуснат паричен кредит от 2000 лева, който е преведен по неговата банкова сметка и незабавно трансфериран. От личната му сметка е изтеглена и налична сума в размер на 2400 лева, която е преведена по сметка в друга българска банка.
В момента полицията издирва титулярите на банковите сметки, в които са превеждани откраднатите пари, като не е изключено да става въпрос за мулета, тоест хора, който са отворили сметки на свои име, до които имат достъп и мошениците.
За новия вид телефонна измама е образувано досъдебно производство, сезирана е Районната прокуратура в Плевен. Работата по случая продължава разследващ полицай, съобщи БТА.
Освен с обещания за бонуси от името на известни фирми и мобилни оператори, ало измамниците продължават да използват и старите схеми с приятели и роднини. Най-често лъжата става успешна, когато по празничните дни самотни възрастни хора получат обаждания или вести от името на някой близък, с когото в момента са в лоши отношения, или с когото рядко се чуват, защото живее отдавна в друг град или в чужбина.
Съветите на полицията
Не давайте пари след обаждания от непознати
Никога не предоставяйте пари и ценности след обаждания от непознати, независимо за кого ви се представят! Този апел към гражданите отправя от години МВР.
Телефонните измамници са изключително изобретателни, предупреждават криминалисти. Те подбират жертвите си на случаен принцип. Обичайно първото обаждане става на стационарен номер, след което комуникацията може да продължи и на мобилен от скрит или непознат номер.
“Запомнете основното правило: Получите ли обаждане от непознат за съдействие на полиция, разтърсващ разказ, молби за помощ или безпардонни заплахи, с последващи искания за предоставяне на пари или ценности, знайте, това е телефонна измама! Не се поддавайте, прекъснете връзката и се обадете на тел 112!”, съветват от МВР. Оттам апелират и да се запази самообладание при получаване на обаждане от човек, който се представя за ваш роднина, изпаднал в беда. Опитайте да се свържете с него, включително и с помощта на съсед или познат. “Ако се обади човек, който се представя за ваш близък, задайте му въпрос, чийто отговор не би трябвало да е известен на непознатия - например рождена дата, име на домашен любимец и т. н”, съветват полицаи.
Ето и някои от основните сценарии на телефонните измамници:
1. Обаждане от “медик”, който съобщава за пострадал роднина и иска пари за скъпоструващо лечение. За достоверност в разговора се включва и втори участник в сценария. Със силен плач той се представя за “пострадалия”.
2. Непознат се представя за “полицай” или “прокурор”, търсещ съдействие при провеждаща се операция за залавяне на престъпници. МВР още веднъж напомня, че по никакъв повод и с никаква цел не съществува практика при такива акции да се търсят пари от граждани.
3. Плащане на пари за освобождаване на колетна пратка;
4. Даване на “капаро” за закупуване на лекарства на по-изгодни цени.
ТРУД