Без резултат
/ брой: 227
Бумът на пазара на жилищни кредити продължава с пълна силна и през октомври. Това е първият месец на действие на новите мерки на Българската народна банка (БНБ), насочени към кредитополучателите. От самото начало управителят на централната банка Димитър Радев предупреди, че целта не е да се слага спирачка на кредитирането, но в случая данните не показват дори сигнал за някакво движение в посока на охлаждане. Дори обратното - става дума за ускорение.
Според банковата статистика годишният ръст на жилищното кредитиране се ускорява до 26,5% - най-високото му ниво през последните 15 години. За сравнение, миналия месец годишният ръст на жилищните кредити беше 25,9%. През август той бе 25,5%, през юли - 25,1%, а през юни - 24,8%.
В абсолютни суми жилищните кредити нарастват до 24,13 млрд. лв. към края на октомври, показва статистиката. Това е с над 500 млн. лв. повече спрямо септември 2024 г. и с над 5 млрд. лв. повече спрямо същия месец на предходната година (октомври 2023 г.).
Потребителските кредити нарастват по-умерено - с 15% на годишна база, до 19,16 млрд. лв. към октомври 2024 г. За последния месец обемът им се увеличава с около 200 млн. лв.
От около година насам икономисти алармират, че ситуацията на жилищния пазар в най-големите градове в България - особено в София, не е здравословна. Дълго време БНБ твърдеше, че, въпреки данните за ръст на кредитирането, проблемът не е твърде сериозен и няма прегряване. Въпреки това през есента централната банка реши да въведе мерки, насочени към кредитополучателите, които влязоха в сила от 1 октомври. Те предвиждат: съотношението между размера на текущите плащания по кредита (месечната вноска) и месечния доход на кредитополучателя при отпускане да не надвишава 50%; размерът на кредита да не е над 85% от стойността на имота, който служи за обезпечение; максималният срок по договора за кредит да не бъде по-дълъг от 30 години.
Управителят на БНБ Димитър Радев многократно заявяваше, че целта на мерките не е "стагнация" на пазара на жилищните кредити, а само овладяване на експанзията. Явно стремежът за нейното овладяване засега не дава резултат.