Актуално
С колко поскъпнаха дървата за огрев
Повишението в цените е двойно за осем години
/ брой: 177
Двойно са поскъпнали дървата за огрев за период от осем години. Това сочи сравнителен анализ на Изпълнителната агенция по горите, публикуван на сайта на институцията.
Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) направи сравнителен анализ на средните цени (без ДДС) при продажба от „временен склад“, за 1 куб. м. „обезличена“ дървесина, добита от държавни горски територии, за периода от началото на 2017 г. до края на месец март тази година. Анализът се базира на информация от ведомствената статистика на Агенцията, като средните цени са сравнени както общо за широколистна и иглолистна дървесина - независимо от категорията, така и поотделно - по видове, категории и/или сортименти. Данните показват, че от началото на 2017 г. до края на 2023 г. цените непрекъснато нарастват, а през първото тримесечие на 2024 г. започват леко да намаляват.
Най-ниската цена по години за периода е през 2017 г., когато 1 кубик се е търгувал за малко над 66 лв., а най-високата е през 2023 г. съответно - 124 лв. за кубик. Най-голям темп на увеличението се наблюдава през 2022 г. и 2023 г., когато нарастването на средната цена е съответно с 30 и с 48 лв. за един кубичен метър спрямо цената през 2021 г. Скокът на цената на дървата за огрев през 2023 г. е с близо 87 на сто спрямо тази от 2017 г. За първото тримесечие на тази година данните сочат спад с около 13 лв. за кубик спрямо цената на предходната година.
Въпреки това поевтиняване за първите три месеца в края на август стана ясно, че българските домакинства, които се отопляват с дърва, ще бъдат неприятно изненадани, когато започнат да обикалят складовете и да търсят гориво за предстоящия отоплителен сезон. Цените, които са обявили държавните горски стопанства, са с около 8-10% по-високи от миналогодишните, а не 20% по-ниски, както обещаха в началото на годината от земеделското министерство.
През февруари ведомството, управлявано тогава от Кирил Вътев, обяви, че през следващия отоплителен сезон, т.е. зимата на 2024/2025 г., дървата за огрев от държавните горски предприятия трябва да струват с 20% по-малко в сравнение с миналата есен, за да се облекчи финансовото положение на хората.
С дърва и въглища се отопляват над 60% от българските домакинства, защото централно парно имат под 20%, а също толкова разчитат на климатици или друг вид отопление с електричество. От тези на твърдо гориво поне половината използват дърва.
Данните на НСИ за второто тримесечие показват, че между първите три месеца на годината и следващото тримесечие действително има силно намаление на цените на дървесината за огрев, която се продава на физически лица.
Най-евтината – иглолистната, когато се продава на корен, т.е. клиентът сам си отсича дървото, това лято струва 30,45 лв. за кубик, докато три месеца по-рано е била 45,38 лв. Но по същото време миналото лято тя е струвала 27 лв., т.е. за хората, които купуват накуп дървесината за целия сезон, тя ще струва с 10% повече.
Това обаче не е крайната цена за клиента, а цената на производител на горските стопанства. Същата тази дървесина според ценоразписа например на държавното горско стопанство “Болярка” във Велико Търново се продава по 74 лв. за кубик.
Широколистната дървесина е още по-скъпа, дори цената на производител при нея е 47,37 лв. в момента, а миналата година по същото време е била 44 лв., т.е. сега е с 6% по-скъпа. Крайната й цена е над 100 лева за кубик. Това е дървесината, която е отсечена и разбичена на трупи, но мястото на продажбата й е в самите складове на горското, т.е. купувачите трябва да си осигурят и транспорт. При възможност купувачите сами да си отсекат предварително маркирани дървета цената е малко по-ниска. Крайната продажна цена на тази дървесина е над 100 лева за кубик.
Технологичната дървесина, която се използва в мебелното и други производства, също поскъпва в сравнение с миналата година, но далеч по-малко, отколкото дървата за огрев. При някои видове има дори поевтиняване, показват данните на НСИ.