09 Ноември 2024събота01:20 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

С какво ще се запомни форумът на ОССЕ в Белград?

По доста въпроси все още не е постигнат консенсус

/ брой: 282

    Късно вечерта миналия петък в Белград завърши 22-ата годишна среща на външните министри на страните членки на ОССЕ и страните партньори на организацията. Главните теми на срещата бяха борбата против тероризма, конфликтът в Украйна, мигрантската криза, климатичните промени, както и проблемите между Русия и Турция след свалянето на руския СУ-24.
    В заключителното си изявление при закриването на конференцията министърът на външните работи на Сърбия и вече бивш председателстващ ОССЕ Ивица Дачич заяви, че по време на срещата са положени доста усилия за постигането на консенсус по редица въпроси, но по някои от тях такъв така и не е бил постигнат. Дачич изтъкна, че според него 22-ата среща се е провела в искрена и конструктивна атмосфера и това ще спомогне различията да бъдат превъзмогнати по време на следващото председателство, което ще се води от Германия и нейния министър на външните работи Франк-Валтер Щайнмайер. Дачич също така подчерта, че са проведени редица двустранни срещи между отделни министри на външните работи от страните членки и страните партньори на ОССЕ и поради тази причина форумът е бил продуктивен и в това отношение.
    Едно от заключителните предложения, което не беше прието, е свързано със свободата на събиранията, свободата на словото и медиите. В тази връзка посланичката на Черна гора в ОССЕ Славица Милачич изрази надежда, че за в бъдеще страните членки ще положат допълнителни усилия за повишаването на сигурността на журналистите.
    На срещата в специално преустроената за целта зала "Комбанкарена" присъстваха повече от 1700 делегати и ръководителите на дипломацията на 44 държави. Работата на форума е отразявана от над 500 журналисти от цял свят.
    Главно срещата в Белград ще се запомни с няколко неща. На първо място Сърбия си направи отличен PR в кажи-речи световен мащаб и реши някои от своите наболели външноикономически проблеми. Например премиерът на съседите Александър Вучич осъществи две двустранни срещи с държавния секретар Джон Кери и върховния представител на ЕС за външна политика и сигурност Федерика Могерини. Може да гадаем за какво са си говорили, но във всеки случай Вучич е потвърдил евро(атлантическите?) ангажименти на своето правителство и категоричния път на страната си към Европейския съюз. С министъра на външните работи на Русия Сергей Лавров сръбският премиер реши два важни въпроса - разсрочването на дълговете на Сърбия, съответно "Сърбиягаз" и "НИС" към руските енергийни доставчици "Газпром" и "Лукойл". Това безспорно е успех и ще даде глътка въздух на сръбската икономика и енергетика.
На второ място форумът ще се запомни със срещата между Сергей Лавров и турския му колега Мевлют Чавушоглу. Въпреки че официално не беше обявен пробив в посока на затопляне на замръзващите руско-турски отношения, срещата е един сигнал, че съществува воля за подобен обрат. Официално и Анкара, и Москва останаха на своите становища по отношение на инцидента със сваления руски СУ-24, но от друга страна, това е първата двустранна среща на високо равнище, проведена след смъртта на руския пилот. От своя страна сръбският президент Томислав Николич отново не пропусна възможността да засвидетелства своето русофилство и се срещна с Лавров, както и с казахстанския му колега Ерлан Идрисов.
    На трето място по време на срещата шефката на Канцеларията за свобода на медиите в представителството на ОССЕ в Белград Дуня Миятович открито обвини сръбското ръководство, че буквално упражнява цензура върху медиите в Сърбия. Незабавно властимащите в западната ни съседка реагираха много остро и разкритикуваха Миятович, че изразеното от нея становище е лично и не се поддържа от ОССЕ. Подкрепи ги и Лавров, който обърна внимание на факта, че ОССЕ не е реагирала адекватно на ареста на двама турски журналисти, критикували в свои публикации правителството и лично турския президент Ердоган.
    Къде е България? Като че ли на тази среща нямаше наш представител, а и да го е имало по нищо не се разбра... Сигурно са били в дебрите на "тихата дипломация" и са решавали ключови въпроси за страната ни. Но едва ли...

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ