22 Декември 2024неделя08:31 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД до 15 декември 2024 г.; „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2024 г.; в редакцията на вестника до 20 декември 2024 г. Цени: 12 месеца - 204 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Колела

С деца в колата не си търсете белята!

/ брой: 66

автор:Дума

visibility 2343

Започна хубавото време с първите стъпки на пролетта, а с топлото и слънцето все повече ни тегли навън и на път, особено когато около нас има и деца. Повечето хора успяват да запазят мира и тишината вкъщи, но нещата се променят драстично, когато малките торпили са затворени и заиглени в тясното пространство на семейната кола. Особено, ако пътуването е по-дълго... Затова е добре сега да си припомним няколко основни правила за пътуването с деца в колата, за да не си търсим белята...

Не правете непланирани промени и спирки по маршрута

Не забравяйте, че дори незначителни промени в плана могат да направят нещата неприятни за децата ви. Ако има такива, непланираните обходи и спирки трябва да бъдат в полза на децата. Дори допълнителна спирка, само за да се насладите на пейзажа, може да бъде лоша идея, тъй като малките биха искали да стигнат до уюта на дома най-бързо. Имайте предвид, че дългите пътувания с деца трябва да са бързи от точка А до точка Б, без да причиняват проблеми на децата.

Носете достатъчно храна

Винаги се уверете, че имате достатъчно храна за малките деца. Дори ако стомасите на децата са пълни, преди да започне пътуването, те могат да започнат да се чувстват гладни в рамките на няколкото часа път. А раздразнени поради тази причина деца в колата само ще ви разсейва от шофирането, затова не забравяйте да се заредите с хранителни продукти.

Не пренебрегвайте думите “лошо ми е”

Едва ли някой носи в колата си пликове за повръщане, но да не обърнете внимание на децата, когато ви кажат „лошо ми е“, е доста лоша идея. Децата могат лесно да изпитат „морска болест“ от движението и да повърнат поради гадене. Затова на помощ идва пликът, който ще ви спести неприятностите да се возите в нацапана кола.

Съобразете музиката в колата с децата, а не с вашите предпочитания

 

Въпреки че може да обичате да слушате хеви метъл или хип-хоп по време на пътуване, такива саундтраци лесно могат да причинят дискомфорт на децата. Следователно, не забравяйте да поставите любимите им песни. Макар че може да ви омръзне да слушате такава музика, меките им мелодии ще гарантират, че децата ви ще останат щастливи и забавни.

Ангажирайте със забавления децата

 

Докато възрастните обитатели могат лесно да се занимават по пътя с разговори и възприемане на гледките навън, децата бързо се отегчават, като седят вързани в столчетата за дълго време. Обхваща ги раздразнение, почват да мрънкат и хленчат, а това може да отвлече вниманието от шофирането и да съсипе пътуването на възрастните пътници. Затова е добре да им измисляте забавления, като гледане на любимите им анимационни филми на преносим медиен плейър или ги ангажирате да играят с любимата си играчка.

Приемете сънливостта им за даденост

Вярно е, че децата могат да станат доста сънливи, докато седят бездействащи в колата, но не трябва да се забравя, че не са свикнали да спят в нея. Затова не забравяйте любимите им плюшени “гушковци” и възглавници, за да им помогнете да се отпуснат и сладко да заспят. А това ще донесе мир и спокойствие в кабината.

Не забравяйте детската ключалка

 

Немирните ръчички обичат да пипат навсякъде и често това става, без да бъде забелязано. А детето може случайно да отключи вратата на колата. За да се избегне тази опасност, не забравяйте да включите детската брава на задните врати. В случай, че детето ви е седнало отпред, уверете се, че всички ключалки на вратата са включени през системата за централното заключване.

Изключете въздушната възглавница на пътническата предна седалка

В случай, че използвате детска седалка на предната пътническа седалка, незабавно изключете въздушната възглавница на пътника. Въздушните възглавници са животоспасяваща функция за безопасност, но при удар те се разгръщат бързо и с голяма сила, която лесно може да причини нараняване на бебето или детето.

Дайте им да се покажат от люка само при спряла кола

 

Ако детето ви иска да погледне към небето, паркирайте безопасно автомобила отстрани на пътя в определените за това места, преди да оставите детето да се покаже от отворения покривен люк. Ако им позволите да направят това по време на движение, опасността се умножава многократно. Детето не е вързано и при рязко тръгване, спиране или при промяна на посоката на движение нещата отиват наистина на много зле. Могат да се причинят тежки наранявания на главата и шията, ако детето в този момент е в изправено положение с подадена навън глава.

В Европа до пет години ограничител на скоростта във всяка кола! 


Правителствата на страните от Евросъюза и членовете на Европарламента са съгласували около 30 нови стандарта за безопасност за леките и товарни автомобили. Авторите на инициативите предлагат в колите да станат задължителни автоматичното спиране, системата за задържане в лентата на движение, електронният регистратор на данни от пътуването (т.нар. черна кутия), система за наблюдение умората у водача и ограничителят на максималната скорост. При камионите трябва да се появят системи, подобряващи видимоста и разпознаващи пешеходци и велосипедисти на пътя. 

За окончателното утвърждаване на мeрките ще трябва да се гласува, а това ще трябва да направи новият Европарламент през септември. Ако се приемат, новите правила трябва да влязат в сила от май 2022 година за всички нови коли, а от май 2024 г. за всички автомобили в Стария континент с някои редки изключения. Дори Великобритания, която се очаква да излезе от Евросъюза, заяви, че ще приеме тези нови изисквания.

Най-ожесточени препирни в Европарламента предизвиква системата за принудително ограничаване на максималната скорост - ISA (Intelligent Speed Assistance). Тя не случайно носи определението “интелектуална”, защото не налага общо ограничение на ниво от точно определена скорост на движение (във Volvo например искат да ограничат новите си автомобили до скорост от 180 км/ч), а се “ориентира” по данните на GPS-системата и тази за разпознаване на близките до колата пътни знаци. Тя ще кара водача да спазва ограничението на скоростта, наложено на този участък по пътя, по който в момента се движи колата.

Първоначално системата ISA подава предупреждаващ сигнал. Ако водачът не реагира, скоростта автоматично се намалява до разрешеното значение. Водачът все пак ще може да я превишава, рязко натискайки педала на газта, по собствена преценка, например при налагащо се бързо изпреварване, но след няколко секунди системата ISA пак ще се задейства и всичко това ще се записва в т.нар. “черна кутия”. Европейският съвет по безопасността на транспорта (ETSC) предлага на първо време, докато водачите привикнат към този сценарий, системата ISA да може да бъде изключвана. 

Законопроектът по своята значимост се нарежда до тази на изобретяването на предпазните колани и се представя от вносителите като най-големия прогрес в защитата от ПТП за последните 50 години. Смята се, че от прилагането му броят на катастрофите ще може да бъде намален с 30%, и че към 2037 година ще помогне да се опазят над 25 000 живота по европейските пътища.

Има ли нелегален внос на добитък от съседна страна

автор:Дума

visibility 4410

/ брой: 244

Неизвестна болест покоси 200 овце във ферма в Карнобатско

автор:Дума

visibility 3554

/ брой: 244

65% срив на чуждите инвестиции

автор:Дума

visibility 3701

/ брой: 244

Банките уличени в нелоялни практики при отпускане на кредити

автор:Дума

visibility 8188

/ брой: 243

Путин готов за диалог с Тръмп и Зеленски

автор:Дума

visibility 3960

/ брой: 244

Русия без условия за преговори с Киев

автор:Дума

visibility 3897

/ брой: 244

Белград минава на безплатен транспорт

автор:Дума

visibility 3398

/ брой: 244

Левите в Румъния се оттеглят от преговорите

автор:Дума

visibility 3285

/ брой: 244

Светът през 2024

автор:Дума

visibility 5197

/ брой: 244

Турбулентната политическа 2024 година

автор:Юлия Кулинска

visibility 5315

/ брой: 244

БСП се нуждае от радикална промяна

автор:Юлия Кулинска

visibility 4445

/ брой: 244

2024 - историческата година за БСП

автор:Александър Симов

visibility 3488

/ брой: 244

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ