19 Ноември 2024вторник16:34 ч.

Сензация

Руски учени проникнаха под ледовете на Антарктида

Изследователски екип търси живот в езеро на 4 км дълбочина, запечатано под ледовете от 30 милиона години

/ брой: 37

автор:Дума

visibility 1162

След близо 30 години сондажни проучвания руски научен екип достигна мистериозното езеро Восток, което се намира на 3769 метра дълбочина под ледовете в Антарктида, съобщиха световните агенции. Това загадъчно езеро е изолирано под леда от милиони години. Дълго е 250 км и широко 50 км. Доколкото то не е било в досег с околния свят, не е подложено на никакви въздействия и е "запечатано" под леда във вида, в който е съществувало преди 30 милиона години. В него би могло да има непознати досега форми на живот.
Още миналата година руският министър на природните ресурси и екологията Юрий Трутнев заяви: "През 2012 г. ни чака историческо събитие - достигането на водите на езерото Восток. Никой досега не е достигал до толкова голяма дълбочина под земната повърхност."
Изследването на ледниковата покривка и езерната вода ще позволи на учените да предложат сценарий за климатичните промени през следващите хилядолетия. Екипът ще вади проби от водата на реликтовото езеро в месеците до януари 2013 г. Пробите ще бъдат доставени с руския кораб "Академик Фьодоров" в Санкт Петербург в Арктическия и антарктически научен институт през май 2013 г., съобщи началникът на Руската антарктическа експедиция Валерий Лукин, зам.-директор на Антарктическия научен институт в Санкт Петербург. Според него, ако в езерото бъде открит живот, това означава че той се е развивал по непознати за нас закони, без досег с атмосферата.
Сондажните работи в района на станцията Восток са започнали през 70-те години на миналия век, когато дори не се е знаело, че водоемът съществува. Първоначалната цел са били палеоклиматични изследвания. Езерото е открито през 1996 г. През 1998 г. сондирането е спряно до разработването на нови технологии, предотвратяващи замърсяването на водите на уникалното езеро. През 2006 г. сондирането е започнало отново. На 10 февруари министър Трутнев предаде на премиера Владимир Путин херметически затворена колба с първата вода, почерпана от езерото Восток. Той разказа, че учените работят при минус 80 градуса и недостатъчно кислород. Това е истински технологичен пробив.
В световните научни центрове коментарите са, че проникването в девственото езеро Восток на 4 км под ледовете по своята значимост се равнява на стъпването на човек на Луната.
В езерото ще се спусне модул с изследователски сонди, чиято повърхност е обработена с гама-лъчи и озон. На сондите ще бъдат закрепени видеокамери и два лазера с различна дължина на вълната. Те ще търсят във водата молекули, до мащаб дори на аминокиселини. Ако учените намерят микроби в езерото Восток, това ще покаже още веднъж, че животът някак си намира начин да оцелее и на най-странните и сурови места, коментира Асошиейтед прес. Ако в езерото Восток се намерят бактерии, това ще са микроорганизми, които са видели Слънцето за последен път в епохата на миоцена! Ако учените успеят да открият микроорганизми, това ще увеличи надеждите, че в Слънчевата система може да съществува живот на места, които преди са изглеждали невероятни.
 
 

Властта би отбой за повишаване на социалните осигуровки

автор:Дума

visibility 594

/ брой: 221

До месец тръгва новият онлайн кадастър

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 221

Агенцията по храните започва проверки преди Никулден

автор:Дума

visibility 539

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 537

/ брой: 221

Байдън подготвя Трета световна война

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 221

Хиляди протестираха срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 517

/ брой: 221

Сблъсъци в Нидерландия заради коледна традиция

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 221

Абсолютна липса на сърце

автор:Александър Симов

visibility 552

/ брой: 221

Злокобният Байдън

автор:Юри Михалков

visibility 527

/ брой: 221

Неадекватни решения и хаос заплашват енергетиката ни

visibility 544

/ брой: 221

Мъчи ни безводие, а има забавени проекти

visibility 544

/ брой: 221

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ