Руски медии: София не се решава на антируски ход
Руските медии коментират последните действия на българските власти около случая Скрипал и се опитват да прогнозират следващите им ходове.
Делото Скрипал“ става лакмус, проявяващ степента на антируските настроения в ръководството на тази или онази страна. Петнадесетина европейски страни решиха да изгонят руски дипломати, но все пак се намериха и такива страни, които се отказаха да го направят. Кои са тези страни и ще успеят ли още дълго да издържат на натиска на САЩ и Великобритания, пише в материал, публикуван от руската новинарска агенция „Рамблер“, цитиран от Фокус.
В коментара се припомня, че българските власти все още нямат намерение да гонят руски дипломати, както много страни-членки на ЕС.
София няма причини да се опасява от санкции от Брюксел за самостоятелната си позиция, тъй като страните, които се отнасят скептично към идеята за „наказание“ на Русия за предполагаемото й участие в отравянето на Скрипал даже и в ЕС са достатъчно много, отбеляза пред вестник „Взгляд“ членът на ръководството на Българската социалистическа партия Светлана Шаренкова.
Що се касае до „делото Скрипал“, напомня Шаренкова, аргументите в полза на „руската следа“, предоставени от Великобритания, не са оказали убедителни за голяма част от Европа. „Струва ми се, че тази позиция на българското правителство е абсолютно правилна. Никой, нито Тереза Мей, нито другите наши западни партньори, не предоставиха никакви доказателства, е Москва е замесена по някакъв начин в делото Скрипал“, коментира още Шаренкова.
Руската агенция добавя, че президентът Румен Радев не веднъж е заявявал, че антируските санкции вредят на България и целия ЕС.
Друг въпрос, коментира Рамблер, е, че външната политика в страната не се води от президента, а от правителството, което в момента не се контролира от БСП, а от прозападната партия ГЕРБ. Както по-рано отбеляза вестник „Взгляд“, българският премиер Бойко Борисов при първа възможност „забравя“ за обещанията си да взаимодейства прагматично с Москва.
Правителството на страната директно определя Русия като сериозна външнополитичекса заплаха и поддържа риториката за „незаконната окупация на Крим“.
Независимо от всичко това, в момента София най-малкото бави решението си. Даже прозападната част от елита засега не се решава на откровено антируски ход. Не е в нейните интереси, коментира „Взгляд“, да дразни явно общественото мнение, за което са важни дружбата с братска Русия и която помни помощта за достигане на независимостта на страната.
Но бившият депутат от Европейския парламент Джулието Киеза коментира: „България, както и Румъния, едва ли ще успее да защити своята самостоятелна позиция и най-вероятно и България ще се присъедини към кампанията“, смята Киеза.
„Всички европейски ръководители в момента се намират в много сложно положение. Те не искат да правят това, но над тях действа много силен натиск – резюмира събеседникът – Никога, даже и по времената на Студената война, не е било такова нещо. Това е съзнателно организирано изостряне на противопоставянето с Русия. Много опасен обрат“.