30 Юни 2024неделя08:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Главният извод През последните 100-150 години обществените и личните идеали постоянно се менят

Руската мечта може да се опише с една дума

И това е думата „справедливост“. Както на „висше ниво“, когато става дума за идеалното държавно устройство, така и на „лично ниво, за семейството и приятелите.“

/ брой: 97

visibility 132

Михаил Горшков
социолог


„За социална справедливост мечтаят 45% от гражданите, нито един лозунг не събира толкова гласове. Ако говорим за национална идея, то това е тя и не ни трябва много време, за да я открием. Съгражданите ни мечтаят да живеят в справедливо и разумно подредено общество, където добродетелта и труда са на почит, доходите отговарят на квалификацията, всички са равни пред закона и могат да се възползват от шанса, който им дава животът. Тоест нищо свръхестествено - отваряме Конституцията и почти във всеки член четем за нашето заветно желание. За съжаление повечето неща се приемат за „даденост“. Освен това 40% от съгражданите ни смятат, че „справедливостта е по-важна от закона “, а законите смятат: „не се отнася за нас и не са написани от нас“. Този нихилизъм наистина буди тревога.
През последните 100-150 години „руската мечта“ постоянно се мени. Да вземем примери от близката история: през първите десетилетия след войната най-голямото желание било „да няма война“. После мнозина започват да вярват в „светлото комунистическо бъдеще“ (колкото и смешно да ни се струва сега тази утопия). През 70-те години на ХХ век колективната мечта се насочва към образа на „потребителския рай“ (в това отношение дълго идеализирахме Запада, докато не разбрахме, че и там не всичко е хубаво и лесно). През последните десетилетия „енергията на голямата цел“ в страната започна постепенно да отслабва, хората затънаха в личните си проблеми, от които държавата се самоотлъчи. Собствено жилище, по-големи доходи, достъп до по-качествени медицински услуги и образование – това сега е най-важното. Днес трудно можем да си представим онзи общонационален единен стремеж към главната цел като например през годините на Великата Отечествена война и след това, по време на индустриализацията или при усвояването на космоса. Дори всички дружно да се съберем, пак не бихме могли да построим БАМ. В тази връзка много внимателно преценявах перспективите на програмата за модернизация на държавата във всички аспекти. За да постигнем това, трябва първо да събудим ентусиазъм у масите, което никак не е лесно.
Какви политици могат днес да „поведат руснаците след себе си“?
Тези, които могат да предложат модел на „справедлива“ държава, съвременната държава, „с изменения и допълнения“, а не построена от нулата след поредната „революция“. Освен това руснаците не обичат да им се натрапват чужди идеали и ценности, пред прагматизма и пресметливостта предпочитат хуманизма, общността, държавната сила, „руската духовност“ и т.н.
Засега сред множеството идейни течения и направления се открояват три, претендиращи за обществена подкрепа: „левите държавници“ (укрепване на националната собственост, възвръщане на социалната държава), левите либерали (социална справедливост плюс всички демократични свободи, икономическа и социална модернизация) и десните държавници (основният вектор на политическия курс през последното десетилетие). Конкуренцията помежду им би могла да осигури един динамичен политически процес поне за период от 5-10 години.
По-малко от половината руснаци вярват, че има шанс да постигнат мечтите си, макар че всички се надяват на това. Хората са наясно, че идеалният свят си остава утопия, че едва ли ще имат възможност да живеят в „справедливо общество“, докато „битовите“ си мечти трябва да реализират със собствени сили.

 

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1127

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 952

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1496

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1175

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1096

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1058

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 843

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 1017

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1133

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 1055

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 999

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ