26 Юни 2024сряда22:32 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Отзвук

Ройтерс: Резултатът от референдума е удар за Борисов

Политолози предупреждават за ниската активност, която е показала, че няма ясни победители и ще бъдем изправени пред сериозна безизходица след изборите през юли

/ брой: 22

visibility 533

Подкрепата на българите за строежа на ядрена централа на референдума вчера е удар за премиера Бойко Борисов, който се отказа от проекта за милиарди долари. Но участието в допитването не беше достатъчно, за да промени решението на правителството, коментира Ройтерс в кореспонденция от София, информира БГНЕС.

Около 60% от избирателите гласуваха за строежа на 2000-мегаватовата централа Белене на брега на Дунав, а 40% се противопоставиха. Избирателната активност беше около 20%, припомня агенцията, позовавайки се на данните на социологическите агенции. Първият референдум в страната след падането на комунизма показа, че политиката на Борисов е отчуждила много избиратели в най-бедната държава членка на ЕС и това усложнява предизборната му кампания за парламентарните избори през юли, твърдят аналитици.

"Резултатът ясно поставя правителството под напрежение. Ниската активност обаче показва, че няма ясни победители и ще бъдем изправени пред сериозна безизходица след изборите през юли", казва политологът Кирил Аврамов от Нов български университет, цитиран от Ройтерс. Борисов, който се стреми да съживи икономиката, се отказа от строежа на Белене през март, като заяви, че балканската страна не може да си позволи разходите, изчислявани на над 10 милиарда евро (13,5 милиарда долара), особено след като не успя да привлече западни инвеститори.

Макар икономиката да излезе от дълбоката рецесия, тя нараства много бавно и мнозина избиратели са притеснени, че България продължава да крета след другите бивши комунистически страни в ЕС с доходи на глава от населението по-малко от половината от средното за съюза. Аналитици твърдят, че подкрепата за Белене на референдума е удар за Борисов, който не постигна голям напредък в обещанията си да изкорени корупцията, откакто дойде на власт през 2009 г.

Непопулярните мерки за строги ограничения, наложени от управляващата дясноцентристка партия ГЕРБ, вече намалиха преднината й пред опозиционната БСП, която инициира референдума, преди парламентарните избори през юли.

Ройтерс припомня, че България има една работеща ядрена централа в Козлодуй с капацитет от 2000 мегавата и нае американската компания Уестингхаус да направи проект за добавяне на нов реактор от 1000 мегавата към централата. На АЕЦ "Белене" се противопоставиха още еколозите, които заявиха, че тя ще бъде построена близо до сеизмична област, и правозащитните организации, според които голямата стойност на проекта ще окуражи корупцията.

Асошиейтед прес също коментира вчерашния референдум, отбелязвайки, че изборът се възприема като барометър за отношенията на страната с Русия. Агенцията добавя, че първият референдум след падането на комунизма през 1989 г. е белязан от поляризираните мнения по партийни линии и че той е тест преди парламентарните избори през юли.

 

 

Джулиан Асанж излиза на свобода

автор:Дума

visibility 550

/ брой: 119

Еманюел Макрон плаши с гражданска война

автор:Дума

visibility 498

/ брой: 119

Мицкоски иска промяна на преговорната рамка

автор:Дума

visibility 522

/ брой: 119

Накратко

автор:Дума

visibility 409

/ брой: 119

Колко да е ново?

автор:Ина Михайлова

visibility 1238

/ брой: 119

Учи здраво, за да печелиш добре

автор:Аида Паникян

visibility 498

/ брой: 119

Мъченикът на свободата

автор:Александър Симов

visibility 496

/ брой: 119

Колкото повече, толкова повече...

автор:Юлия Кулинска

visibility 578

/ брой: 119

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ