18 Май 2024събота20:48 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Роденият да пълзи не може да лети

/ брой: 35

visibility 1942

Петър Куцаров

В историята на българската външна политика има интересни моменти, свързани със силата на слабостта на българските външнополитически дейци. България притежава геополитическа даденост - намира се в центъра на Балканския полуостров, но много рядко използва с изгода географското си положение. На практика и през двете световни войни българските ръководители включват страната в алианса на губещите.
Русия, Австрия и Турция използват издигането в своята държавна йерархия на способни представители на поробените християни, за да увеличат влиянието си сред тях. Има и обратни примери за използване на съответния пост за национална изгода. Наскоро студент попита защо Гърция се освобождава по-рано от България. Отговорът на историята е известен. Но не трябва да се забравя и фактът, че министър на външните работи на Русия в онези години е гъркът Каподистрия, станал първи президент на южната ни съседка. Наш сънародник също достига до важен пост - заместник-директор на царско селския лицей, готвещ държавни и дипломатически кадри на Русия. Това е българинът Станишев от Македония, но този факт не само въобще не е осребрен, но даже никой не се интересува от него. А външната ни политика трябва да използва всяка възможност на ползу роду.
Как се реализира в наши дни визираният постулат на ползу роду може да се онагледи с опитите на президентската институция за официално представяне на страната на Зимните олимпийски игри в Сочи. Сякаш не от 2007 г., а от вчера господата са разбрали, че Русия е домакин на тазгодишната Зимна олимпиада. Президентът за пореден път сам се вкара в задънена улица: първо заяви, че до края на мандата си не ще стъпи в тази страна, макар истинският дипломат никога не трябва да казва не. Преди дни пък обяви, че щял да отиде на закриването на Зимните игри в Сочи, но не за друго, а да стисне ръката на българи медалисти, ако има такива. Както се вижда, не става дума за разговор с Путин по двустранни теми, сякаш такива не съществуват или поне да поздрави колегата си за това, че е обявен от "Форбс" за мъж на 2013 година. В такива случаи даже неграмотната баба Тяна от Поморийско би казала на г-н Плевнелиев: "Чедо, не бъхти път дотам, стисни им ръка, ако заслужават, когато се върнат!"
От години български дейци, радетели на тезата за опора върху собствените сили, намерили приют в НБУ, твърдят, че Русия не е трябвало да освобождава България. По своеобразен начин им приглася и президентът на България. Обладан от любов към големия западен брат, той въобще не споменава името Русия в реч на Трети март. Като че ли войната през 1877/78 година срещу Турция се води от марсианци. Може ли с такива действия президентът да допринесе полза роду болгарскому? В унисон с подобна външна политика, действащи днешни политици, последователи на хаджи Иванчо Пейчович, протръбиха света, че България не трябвало да бъде приета в ЕС. Както се вижда, историческото колело се върти и за пореден път потвърждава мисълта на Горки - роденият да пълзи не може да лети. А камо ли да вижда онова, което е от времето скрито.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ