РКИЦ и столични читалища честваха Освобождението
/ брой: 54
Миглена Иванова
Руският културно-информационен център и столичното Народно читалище "Димчо Дебелянов-1960" организираха честването на 135 години от Руско-турската освободителна война 1877-1878 и Националния празник на България 3 март. За историческия принос и слава на руската армия, за небивалия героизъм на българския народ и опълчение, за хилядите участници в битките по време на войната бе изтъкнато в празничното слово от името на читалище "Димчо Дебелянов". Подчертана бе духовната близост и братски връзки между Русия и България, не само в онова героично и трагично време за народа ни, но и за днешните отношения в областта на науката, образованието, изкуството, космонавтиката, киното и театъра.
Признателният български народ е съградил над 400 паметника, назовани са много улици, градове и села в чест на руските пълководци и общественици, загинали в Руско-турската освободителна война.
Публиката аплодира председателката на "Руския клуб" Нонна Дикова, която разказа любопитни подробности в исторически и съвременен план за развитието на България и Русия. Тя прочете прочувственото стихотворение "Путь к свободе".
Възпитаниците на читалището по художествено слово с ръководителка Паола Колева зарадваха присъстващите с любими патриотични стихотворения, напомнящи за вярата и надеждата през годините.
"Нашата мила, родна страна" и "Альоша", изпълнени от ВГ "Романтика" под ръководството на музикалната педагожка Росица Йорданова, накараха публиката да припява и да аплодира.
Гости на тържеството бяха ВГ "Щастливеца" от читалище "Алеко Констатинов", чийто репертоар просълзи онези, които си спомниха "Хубава си, моя горо", "Приказен валс" на Шостакович, триптих от руски любими песни.
Танцовото студио "Класик" от НЧ "Д. Дебелянов" с ръководителка Славея Стойчева представи антре от балета "Спящата красавица" по музика на Чайковски, танците "Канарейка", "Нежност", "Принцеси", както и "Испански танц".
За разнообразието на програмата допринесоха талантливо представените поп песни от малките възпитаници на студио "Музика".
Впечатляващи бяха класическите изпълнения на терцет "Опал". Певиците, които представиха РКИЦ - Силвия Георгиева и Калина Диханова, както и пианистът Манол Паскалев, заслужено отнесоха овациите на ценителите на изкуството.
Концертната програма включи и вокално-инструменталния състав от НЧ "Св. Георги Победоносец" с ръководителка Христина Начева, както и танцовия състав "Софиянчета" под ръководството на Даниела Николова". Тяхното "Пролетно настроение" сякаш даде нови надежди и оптимизъм.
Разбира се, по традиция в края на концерта всички участници запяха на сцената "Моя страна, моя България", вдъхновени от аплодисментите на хората в залата. В края на програмата от името на председателя на настоятелството Иван Митев бе връчено благодарствено писмо на директора на РКИЦ Виктор Баженов заради желанието да помага на читалищата и културата, заради общите духовни ценности, които България и Русия ще имат и в бъдеще.