11 Юли 2025петък01:34 ч.

Няколко думи

Революция на некадърността

/ брой: 46

автор:Александър Симов

visibility 15143

Само за ден се случиха няколко безпрецедентни събития. Шефката на КС Павлина Павлова за първи път в историята на тази институция направи телевизионно обръщение към българските граждани и предизвика институционално земетресение. От нейните думи стана ясно, че КС не може да се произнесе за резултата от изборите, защото прокуратурата е изискала пратените материали в "Информационно обслужване". Това само по себе си е нещо като ядрена бомба. Държавното обвинение се опитва да разследва КС. Темата е пълна с толкова експлозив, че социалните мрежи и медиите гръмнаха. Някои видяха в случката опит за държавен преврат. Конституционните аналогии с Румъния избуяха като плевели. А усещането, че в тази държава има нещо тъмно, гнило и порочно, за пореден път се настани в сърцата на избирателите. Това беше изстрел към основния инструмент на демокрацията.
Малко по-късно се оказа, че драмата е много по-комплексна и дълбока. Спешното изслушване на ЦИК в парламента поднесе на блюдо още много допълнителни въпроси. Така и не стана ясно защо КС принуждава и заповядва на ЦИК резултатите в седем секции да бъдат записани като "нула". Видеозаписите показват, че в тях хора са гласували (и на машина, и на хартия), а Конституционният съд отказва да приеме този вот и го заличава. Това също е забиване на кама в сърцето на демокрацията.
Как ще накарате след това хората в тези секции да повярват, че техният глас е значим? Та той директно, пред очите на всички, е хвърлен в кошчето за боклук.
После идват и неадекватните действия на прокуратурата, която наистина е видяла нарушение, но няма как процедурно да изисква информация при течащо дело. Ако обвинителите искаха да стигнат до истината, можеха да се самосезират още когато излязоха записите от видеонаблюдението. Търсейки отговори сега, те правят кашата само по-мазна и гъста.
Още един въпрос. Защо КС заповядва на ЦИК да не дава публичност на данните, които им предоставя, въпреки че цялата база данни на ЦИК винаги е била обществено достояние? Кой и какво точно иска да скрие? И тези въпроси не са хвърлени като пиратки във въздуха. Те засягат самата същност на крехките останки от българската демокрация, все още стегната от призрака на политическата криза и задкулисните интереси.
И така, когато човек се вгледа в целия този порочен и самозатворен кръг, вижда една държава, която вече е забравила как да функционира. В този скандал, като във всяка епична катастрофа, всеки е направил нещо, но само наполовина. И ефектът е този - вече каквото й решение да вземе КС, то няма да получи доверие. Едните ще казват, че цялата дандания е организирана, за да може някой да вкара "Величие" в парламента, другите ще твърдят, че спецефектите искат да анулират парламентарното присъствие на малката партия. Ефектът от това ще е катастрофален, защото оттук нататък в целия сериал няма добри.
И не, това не е държавен преврат.
Това е революция на некадърността. Изпразнените от съдържание, експертиза и смисъл институции вече не могат дори да поддържат илюзията за професионално функционираща държава. Резултата го виждаме днес. Болезнено.

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 451

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 462

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 382

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 418

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 472

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 436

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 411

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 453

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ