05 Юни 2025четвъртък08:26 ч.

Кристиан Вигенин:

Решенията на правителството са мотивирани от ангажименти пред чужди държави

/ брой: 222

автор:Дума

visibility 1410

"В условията на нарастващи в световен мащаб политическа нестабилност, военни конфликти, тероризъм и нелегална имиграция и свързаните с тях рискове, значително засилени след началото на войната на Русия срещу Украйна и допълнени от новата война близо до нашия регион между Израел и Хамас, българското правителство и управляващото мнозинство, вместо да ограничават въздействието върху България на засилващата се нестабилност и припламващи конфликти, поставят страната и гражданите под нарастващи рискове за сигурността". Това заяви заместник-председателят на Народното събрание от "БСП за България" Кристиан Вигенин от парламентарната трибуна по време на обсъждането на вота на недоверие срещу правителството в областта на отбраната и националната сигурност.
По неговите думи Българската армия е лишавана от способности в услуга на чужди интереси, а паралелно с това, без сериозен анализ на силно променените условия, продължава насочването на огромни ресурси към инвестиции в нови способности, които са все по-малко обвързани със съвременните заплахи.
"Това се извършва на фона на нарастващи проблеми в кадровото осигуряване на армията и увеличаващ се некомплект. Липсва стратегия за развитие на въоръжените сили в контекста на сегашната ситуация, а обществото е в неведение за истинското състояние на въоръжените сили и за абсолютната зависимост на отбраната ни от външни фактори. Създава се обективно усещане, че решенията в сферата на сигурността и отбраната се взимат не на база реалните нужди, а отново в услуга на чужди икономически и политически интереси", подчерта Вигенин.
Той припомни, че за краткото си съществуване правителството се е ангажирало с предоставяне на значителни количества боеприпаси, уж с отпаднала необходимост, но водещо до рязко намаляване на боеспособността, вследствие на изпразнените складове.
"Няма политика, за която да не може да бъде поискан вот на недоверие, доколкото провалите следват един след друг. Няма невинни и сред тези от вас, които станахте негови съучастници, като го подкрепихте и при избора му, а след това и при първия вот на недоверие. Призоваваме ви да сложим заедно край на агонията и да дадете шанс на ново управление с повече компетентност, отговорност и държавническо отношение към проблемите. Защото става все по-болезнено ясно, че за България е далеч по-лошо не ако правителството си отиде, а ако то остане", заключи Кристиан Вигенин.

Лагерът на Тръмп осъди ударите срещу Русия

автор:Дума

visibility 654

/ брой: 99

Вилдерс напуска властта заради миграцията

автор:Дума

visibility 614

/ брой: 99

"Грийнпийс" се подигра с с френския президент

автор:Дума

visibility 577

/ брой: 99

Накратко

автор:Дума

visibility 579

/ брой: 99

Това ли е Европа?

автор:Юри Михалков

visibility 615

/ брой: 99

Напук на политиците

visibility 608

/ брой: 99

Кога, къде, колко

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 99

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ