Републиканците превзеха Конгреса
Демократите на Обама обаче запазиха мнозинство в Сената
/ брой: 254
Демократите на Барак Обама понесоха тежко поражение на междинните избори в САЩ, но както изглежда, успяха да запазят контрола си в Сената. По най-нови данни републиканците печелят 220 мандата в 435-местната Камара на представителите при 218 необходими за контрол върху законодателния орган. Те водят и в надпреварата за още 20 места, предаде Асошиейтед прес.
В битката за Сената на Конгреса на САЩ републиканците успяха да намалят мнозинството на демократите, но не успяха да поемат контрол. Републиканската партия спечели пет места в Сената, които досега бяха на Демократическата партия, но така и не успя да увеличи с поне десет своите представители в горната камара, за да си осигури пълен контрол върху Конгреса.
Освен в Конгреса Републиканската партия бележи успех и в изборите за 37 губернаторски поста - тя успя да спечели досега от демократите десет поста. Демократите успяха да отвоюват от републиканците само два щата, включително Калифорния.
Президентът Обама се е обадил на Джон Бьонер, вероятният следващ председател на Камарата на представителите, и на републиканския лидер в Сената Мич Макконъл, след като беше съобщено, че републиканците получават мнозинство в Камарата на представителите. Обама очаква да намери общ език с републиканската опозиция. Бившият кандидат за президент на САЩ сенатор Джон Маккейн заяви в интервю, че се надява след поражението Обама да преразгледа политиката на САЩ в Афганистан. Маккейн беше преизбран на поста си като сенатор от Аризона с голямо мнозинство, което ще му гарантира и мястото в Сенатския комитет по въоръжените сили. Той подчерта, че се надява Обама да промени решението си да започне изтегляне от Афганистан следващия август. Според него обявената дата "окуражава враговете ни там и обърква приятелите".
Възходът на републиканците, породен от сериозните безпокойства за икономиката и противопоставянето на дневния ред на демократите в здравната реформа и държавните разходи доведе до поражения за демократите от Североизтока до Юга и през целия Среден Запад, пише в. "Ню Йорк таймс". Десетки конгресмени демократи загубиха местата си и това променя балансът на силите за втората половина от мандата на Обама, отбелязва вестникът. "За пореден път избирателите поискаха ново начало", е заглавието на коментарна статия по темата на в. "Вашингтон пост". За трети поредни избори американците изгониха политическа партия от властта. През 2006 г. контролът над двете камари на Конгреса премина от републиканците към демократите. През 2008 г. това се случи и с контрола над Белия дом, а тази година Републиканската партия си върна Камарата на представителите, пише вестникът.
"Очертава се безрадостно бъдеще за Обама", коментират наблюдателите. Републиканската партия нанесе едно от най-тежките поражения на демократите в съвременната история и пое контрола над Камарата на представителите. Победата им погреба всички остатъци от еуфорията, която цареше при влизането на Барак Обама в Белия дом преди две години. Тя дава на републиканците стабилна база за организиране на "партизанска война" срещу Обама през оставащите две години от президентския мандат, пише британският в. "Гардиън". Макар Обама да остава фаворит за следващите президентски избори през 2012 г., пораженията в Конгреса, както и загубата на губернаторски места, го лишиха от създаваното впечатление, че е непобедим. Той внезапно стана уязвим за силни предизвикателства от страна на републиканците, особено ако икономиката не успее да се възстанови достатъчно бързо. Екзит половете на изборите сочат, че главният проблем за избирателите е икономиката, за която се безпокоят 86 процента от тях, отбелязва вестникът.
Сега в САЩ може да настъпят политически сътресения, които ще бъдат усетени не само в Америка, но и отвъд границите й, особено ако новите консервативни победители наложат възгледите си по въпроси като американския дълг и здравната реформа, която искат да отменят пише в. "Индипендънт". Тези резултати отсега предвещават законодателна конфронтация, при която едната камара на Конгреса е под контрола на управляващата партия, а другата - на опозицията, коментира и френският в. "Монд". Полето за маневриране на Барак Обама за втората част от мандата му вече е ограничено. Той ще трябва да управлява, съобразявайки се с опозицията, да проявява помирителен дух и да се откаже от някои реформи, които биха могли да изострят разногласията, отбелязва вестникът.
След празненството идва махмурлукът. След изборния триумф на републиканците предстои нова кампания - как да не допуснат партията им да завие толкова надясно, че да стане неизбираема в надпреварата за Белия дом през 2012 г., отбелязва на свой ред в. "Таймс".