09 Ноември 2024събота06:31 ч.

ВРЕМЕТО:

В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд. В събота вятърът ще се ориентира север-североизток и ще се усили. С него ще прониква по-студен въздух и максималните температури в по-голямата част от страната ще бъдат между 8° и 13°, в София - около 13°, на морския бряг – 10°- 11°, на места в Южна България - до 15°- 16°. Облачността ще се увеличава и в края на деня в североизточните райони ще завали дъжд.

Живко Георгиев:

Ремонт на кабинета ще има

Комбинацията между спад на жизненото равнище и скандали е най-лошата за властта, казва социологът

/ брой: 20

автор:Александър Симов

visibility 343

ЖИВКО ГЕОРГИЕВ е роден през 1955 г. Завършил е социология в Софийския университет "Св. Климент Охридски", където преподава теория на емпиричното социологическо изследване и маркетингови проучвания. Директор е по изследванията в ББСС "Галъп". Женен, с две деца.


- Г-н Георгиев, в последните 2-3 седмици страната бе залята от скандали. Отразиха ли се те на управлението? Защото се чуха и разнопосочни мнения - част от социолозите казаха, че скандалите всъщност стабилизират управлението.
- Няма никаква логика да се говори за стабилизация, ако правилно разбираме тази дума. И, честно казано, не виждам данни за стабилизиране. Ако управлението се беше стабилизирало, нямаше да има вот на доверие. А и самият вот на доверие не решава проблемите на управляващите.
- Т.е. не се изпълнява това, което те казват, че случващото ги консолидира и в обществото.
- Няма такова нещо. Може би консолидира елита, управляващите, но ние говорим за обществото. В обществото нищо подобно няма. Поне 14-15% от запознатите в една или друга степен със скандалите (все пак има хора, които изобщо не следят това, което се случва), по-скоро са оттеглили доверието си от Бойко Борисов и от елита на управляващите.
- Това знак ли е за ерозия в цялостното управление на ГЕРБ в момента? Или, както се казва, това знак ли е за началото на края, ако трябва да се изразим по-разбираемо?
- Не, засега не може твърдо да се твърди нещо подобно. Но ако говорим за ерозия в широкия смисъл на думата, то тя започна преди месеци. Налице е трайна тенденция на спад на доверието, спад на електоралната подкрепа, влошаване в негативна посока на оценките за това как правителството се справя с множеството проблеми, които има страната.
Поводът за скандала тепърва ще се измисли. Това, което засега имаме като информация, не решава нищо, въпросите остават. Единственият въпрос, който получи отговор, е, че записването е било законно. Друг отговор засега нямаме.
- А как си обяснявате поведението на премиера, който в началото реагира нервно, после призова опозицията да бъде европейска, след това каза, че ДС го атакува, а накрая отново влезе в конфликт с президента. Издава ли нервност поведението на министър-председателя?
- Във всеки случай има усещане за дискомфорт, за изплъзване на онази като цяло позитивна нагласа, която доминираше. Има загуба на медиен комфорт преди всичко. Управляващите не бяха свикнали и тепърва ще трябва да свикват на по-дискомфортна социална, информационна и медийна среда в отговор на действията си.
Може и да се адаптират към всичко това. Те всъщност нямат избор, ако искат да оцелеят. Трябва да се адаптират и да бъдат по-адекватни в медийното си поведение, а не да засипват обществото с календарчета на успехите си.
- Поведението на вицепремиера Цветан Цветанов не заслужава ли отделен коментар? Той продължава и досега да твърди, че всъщност организираната престъпност атакува кабинета. Според вас хората биха ли се "хванали" на подобна теза?
- Това са голи твърдения. Ако Цветанов даде поне 1-2 доказателства, има смисъл да разсъждаваме върху подобни заклинания. Както и другата контратеза - за Държавна сигурност. Ако има поне едно аргументче в полза на такава теза, да я разглеждаме. Но и двете тези са несъстоятелни, също като 90 процента от всички твърдения, които се хвърлят от страна на управляващите в публичното пространство.
- Докато стават тези скандали около сересетата, като че ли икономическите проблеми все повече натежават върху българските граждани. Това оказва ли влияние върху одобрението на кабинета?
- Икономическите проблеми са основните, с които управляващите трябва да се справят, ако искат да се стабилизират на това равнище, на което са. Докато не се справят - със или без скандали, тенденцията на доверие ще е низходяща. Няма какво да се лъжем - масовото съзнание е силно икономизирано. И с основание.
Докато няма позитивни ефекти върху битието на средния българин, трудно ще има този пиетет на доверие, който съществуваше в началото на мандата на това правителство. Комбинацията между спад на жизненото равнище и скандали е най-лошата за властта. Скандалите рушат увереността в моралността на техния стил на управление.
- Как очаквате да реагира премиерът? Предвиждате ли ремонт на кабинета, смяна на министри?
- Ремонт на кабинета ще има. Малко по-сложно е да прогнозираме и да мислим за смяна на вицепремиера Цветанов. Допускам, че и на Борисов да му се иска ход в подобна посока, няма да е лесно да го направи. Продължавам да мисля, че Цветанов има по-голяма власт върху структурите на ГЕРБ, независимо че Бойко Борисов вече е и формален, а не само неформален, лидер. С оглед предстоящите местни и президентски избори да допускаш разнобой в начина, по който работят структурите, е прекалено опасно за премиера. Борисов и Цветанов са осъдени да бъдат заедно в близката година.
- Как оценявате поведението на опозицията - и отляво, и отдясно, защото и Синята коалиция обяви, че е такава... Чии тези според вас се чуха по-ясно?
- Като цяло имам усещането, че опозицията полека-лека излиза от немотата, от зоната на нечуваемост, в която пребиваваше година-година и половина. Дали това се дължи на консолидация в нейните редици, дали се дължи на придобита умелост да работи в нетипична и доста агресивна среда, в каквато се оказа и каквато отдавна не е имало, дали защото на опозицията вече й е много по-лесно да говори неща, които повечето хора в България мислят, но истината е, че опозицията влиза във форма. Тепърва Синята коалиция трябва да намери автентичния си глас. Тя продължава да бъде в особено разкрачено положение, което не носи дивиденти и печеливши за нея сигнали.
За БСП са валидни най-вече положителните изводи. В социалистическата партия има признаци на консолидация, за по-автентично и по-убедително опозиционно поведение.

Служители в АЯР на протест за по-високи заплати

автор:Дума

visibility 781

/ брой: 214

"Лукойл": Не продаваме рафинерията в Бургас

автор:Дума

visibility 748

/ брой: 214

25 нови влака от "Шкода" пристигат до 2026 г.

автор:Дума

visibility 591

/ брой: 214

Брюксел разследва "Виза" и "Мастъркард" за таксите

автор:Дума

visibility 722

/ брой: 214

Управляващата коалиция в Германия се разпадна

автор:Дума

visibility 745

/ брой: 214

Харис обеща помощ на Тръмп до инаугурацията

автор:Дума

visibility 762

/ брой: 214

В САЩ разработват план за мир в Украйна

автор:Дума

visibility 739

/ брой: 214

Накратко

автор:Дума

visibility 706

/ брой: 214

Пътят на разбитите надежди

автор:Александър Симов

visibility 651

/ брой: 214

Непредсказуемият Тръмп

visibility 657

/ брой: 214

БСП е микросвят, отражение на прехода

visibility 681

/ брой: 214

Агнето сито и вълкът цял

автор:Гарабед Минасян

visibility 704

/ брой: 214

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ