17 Юли 2024сряда06:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Регулират търговията с оръжия

Големите износители засега се въздържат да ратифицират договора за продажба на котвенционални въоръжения, подписан от 65 страни в света

/ брой: 127

автор:Дума

visibility 245

Над 65 държави вече подписаха първия международен договор за регулиране на търговията с конвенционални оръжия, предаде Асошиейтед прес. Споразумението бе открито за подписване едва в понеделник. Масовата подкрепа за договора даде силен тласък на кампанията за прекратяване на незаконната търговия с оръжия, която подхранва конфликти и подпомага екстремисти в целия свят.
Пръв подписа си под документа сложи аржентинският министър на външните работи Ектор Тимерман. Това стана на церемония в централата на ООН в Ню Йорк. Договорът вече е подписан от 67 държави - над една трета от 193-те страни членки на световната организация. На практика обаче неговата ефективност ще зависи от подкрепата на основните износители и купувачи на оръжия и от това доколко строго се прилагат разпоредбите му.
САЩ обещаха да подпишат договора в скоро време. Русия и Китай засега не са казали дали ще последват примера им.
Договорът беше приет на 2 април от Общото събрание на ООН с огромно мнозинство - 154 гласа "за" и 3 "против" (Сирия, Северна Корея и Иран). Двадесет и три страни се въздържаха, включително големи износителки на оръжие (като Русия и Китай) и основни купувачи (Египет, Индия, Индонезия и Саудитска Арабия).
Договорът ще влезе в сила 90 дни след като 50 страни го ратифицират. Според финландския външен министър Ерки Туомиоя това може да стане след малко повече от година, в зависимост от това колко бързо върви процесът.
По силата на договора всяка страна, която го е подписала, трябва да направи преглед на своите доставки на оръжия и да прецени дали пратките няма да попаднат в ръцете на терористи, дали продажбите няма да са в нарушение на оръжейно ембарго и дали нарушават човешките права.
Търговията с конвенционални оръжия по света е оценявана на между 60 милиарда и 85 милиарда долара годишно.
Колкото до световните лидери в сферата на ядреното въоръжение, то Русия и САЩ, съкращавайки запасите бойни глави, не прекратяват научноизследователската работа и изпитанията в тази насока и открито заявяват за появата на ново, по-съвършено въоръжение. Това отбелязва в свой доклад Стокхолмският международен институт за изследване на проблемите на мира (СИПРИ).
"Ядрените държави разработват нови оръжия в нарушаване на договора", пише в. "Гардиън", имайки предвид Договора за неразпространение на ядрено оръжие от 1968 г. Експертите на СИПРИ са солидарни: "Отново виждаме, че нашите надежди че ядрените държави действително се стремят към съкращаване на своите ядрени арсенали, са напразни. Наличието на дългосрочни програми за модернизация на ядреното оръжие в тези страни сочи, че притежаването на такова оръжие както и преди се смята за елемент на статус и показател на мощ".

Застрахователи не покриват щети

автор:Дума

visibility 527

/ брой: 133

НСИ отчете 2,5% годишна инфлация през юни

автор:Дума

visibility 443

/ брой: 133

БНБ отчита бум на фалшивите банкноти

автор:Дума

visibility 467

/ брой: 133

По-малко и по-скъпо винено грозде тази година

автор:Дума

visibility 485

/ брой: 133

Германия прехвърля 800 000 войници

автор:Дума

visibility 595

/ брой: 133

Френската левица опитва да състави кабинет

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 133

Диктаторът Фухимори кандидат за президент

автор:Дума

visibility 520

/ брой: 133

Накратко

автор:Дума

visibility 465

/ брой: 133

Код "Пожар"

автор:Ина Михайлова

visibility 1215

/ брой: 133

Вода в пясъка

автор:Евгени Гаврилов

visibility 540

/ брой: 133

Евро 2024 - в историята

автор:Марин Милашки

visibility 536

/ брой: 133

Преди да теглим потребителски кредит

автор:Дума

visibility 452

/ брой: 133

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ