Разпределиха 41 млн. лв. за помощи
Работодателите напуснаха Тристранния съвет заради Закона за публичност на имуществото
/ брой: 78
Майките, които са в отпуск за отглеждане на дете между 1 и 2 г. и получават по 240 лв. обезщетение, ще получат за Великден еднократна помощ от 50 лв. Условието е на член от семейство месечният доход да е до 350 лв. Това решение бе взето на вчерашното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество от министрите и синдикатите.
Не може семейство с доказан доход от 3000-4000 лв. да получава помощ за отглеждане на дете, коментира служебният социален министър Деяна Константинова. Финансовият министър Калин Христов отбеляза, че не може да бъде обещан втори транш на средства, тъй като първо трябва да се види развитието на икономиката. "Това, което сме направили, е помощта за най-уязвимите, коментира Христов. Той обясни, че средствата са осигурени чрез съкращаване на издръжката с 2,5% на всички министерства, както и пренасочване на 20 млн. лв. от магистрали. Тези 20 млн. няма да могат да бъдат използвани по инфраструктурните проекти, което е и причината те да бъдат пренасочени. Ние нищо не спираме и не забавяме", отбеляза Христов.
Около 23 000 деца с увреждания и над 40 000 майки ще получат по 50 лв. в края на месеца. 65 лв. еднократно ще получат около 36 хил. души, които не са имали право на помощ за отопление през изминалата зима, защото доходите им са надвишавали с по 1-2 до 10 лв. изискваните.
Около 21 млн. лв. ще бъдат насочени към мерки за заетост - за хора без квалификация и млади безработни.
Синдикатите няма да се откажат да се борят за увеличение на минималната заплата до края на 2013 г., заяви Пламен Димитров, президент на КНСБ, след заседанието на НСТС. Според синдиката тя трябва да е поне 330-340 лв.
Димитров определи като "поръчков" Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни, обществени и други длъжности в публичния и частния сектор, предложен от Яне Янев. Промените в него задължават членовете на НСТС да декларират имуществото си и станаха повод за нарушаване на диалога. В понеделник вечерта работодателските организации обявиха, че напускат тристранката. Законът бе скоростно приет в парламента в последния му работен ден със 73 гласа с мнозинството на ГЕРБ и няколко от независимите депутати на Яне Янев.
В началото на заседанието председателят на БТПП Цветан Симеонов прочете декларация от името на работодателските организации, с която напускат заради последните промени в закона. НСТС е консултативен орган, който взема решения, а не разпределя ресурси, коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. Преди да напуснат обаче, работодателите подкрепиха обсъжданите мерки за подпомагане на най-уязвимите.
НСТС престана да съществува във вида, в който е разписан от закона, тъй като той трябва да е тристранен, заяви президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев. Двата синдиката обмислят да се обърнат към омбудсмана с молба да сезира Конституционния съд за противоконституционност на новите текстове в закона.