Радев: Не се поддавайте на "вируса" на манипулацията
Цяла България почете 3 март, президентът се качи на Шипка, въпреки призивите за отмяна на тържествата
/ брой: 42
Макар официалното честване в редица градове да бе отменено заради опасността от зараза с коронавирус, паметта на героите отново бе почетена от хиляди българи. Президентът Румен Радев предварително даде да се разбере, че ще пренебрегне т.нар. препоръка за отмяна на качването до паметника заради опасността от зараза с коронавирус и бе сред множеството на връх Шипка. С ирония държавният глава констатира, че България е дала огромен принос към световната медицина - успяла е да изолира два различни щама на коронавируса. Според него се оказало, че софийският щам е много безобиден и там всякакви мероприятия на открито са позволени, докато щамът на Шипка се оказал много опасен и мероприятията са били отменени.
В речта си на върха президентът благодари на хилядите, отишли до "храма на българската доблест". "Каква ли щеше да бъде съдбата на България днес, ако онези велики българи се бяха поддали на "вируса" на манипулацията, на "вируса" на страха, на "вируса" на примирението, на "вируса" на слабоволието", попита той риторично. Радев склони глава пред паметта на хилядите воини от различни народи, които са се сражавали под знамената на руската армия за освобождението ни от османско иго. "142 години българската държава устоя на историческите ветрове и съхрани своя суверенитет, но той не е даденост. Суверенитетът изисква осъзнаване на националния интерес и воля да бъде отстояван. От нас зависи днес да го опазим, да го пазим и в бъдните години", заяви Радев. Той посочи, че през годините, а и днес много политици са пренебрегвали и оспорвали 3 март. "Много манипулатори се опитваха да изопачават историята за политическа употреба. Те нападаха истината с настървението, с което пълчищата на поробителя някога щурмуваха Шипка. Но и едните, и другите претърпяха поражение. Защото хиляди достойни българи като вас днес отстояваха историческата памет с разум и със сърцата си, със смиреното си присъствие на този връх. Тези хора аз наричам "опълченците на историческата памет" и това сте всички вие, скъпи сънародници", заяви президентът.
Пред Паметника на опълченеца в София вицепрезидентът Илияна Йотова подчерта, че никога не трябва да се забравят петте века робство, униженията и оскърбленията, но и енергията, смелостта и силното чувство за принадлежност към един народ - българския. "Свободата нямаше да я има, ако не беше Руско-турската освободителна война. Нямаше да я има без Българското възраждане, без Българската православна църква и всички духовни огнища в цяла България, които поддържаха жив българския дух, без националноосвободителното ни движение, без Априлското въстание, което събуди човешката съвест в цяла Европа и Русия", заяви тя.
Премиерът Бойко Борисов избра да почете националния празник само със статус във фейсбук. "България днес не воюва с никого. Нищо от миналото не е забравено, но трябва да работим, за да не се повтори. Не само защото българските опълченци са гарантирали с живота си нашата свобода, но и защото близо век и половина по-късно, националната ни кауза остава благополучието на България", написа той.
Паметта на героите бе почетена и в Стара Загора, където присъстваха председателят на БСП Корнелия Нинова и депутати от левицата. Никоя административна заповед не може да спре родолюбието, заяви Нинова, след като областната управа отмени официалното честване, но въпреки това стотици хора се качиха до паметника на Самарското знаме, за да склонят глава пред паметта на опълченци и освободители. "Не стига само да празнуваме Освобождението си от турско робство преди 142 години. За свободата се воюва всеки ден. Тя иска вяра и смелост. Скъпи българи, вярвайте в собствените си сили и в общата ни сила като народ. Отхвърлете страховете си и бъдете смели хора", призова тя.