Работодателите напускат тристранката
С по-високите вноски управляващите ще пълнят дупката в бюджета на НОИ от 2 милиарда
/ брой: 230
Работодателските организации се оттеглят от Националния съвет за тристранно сътрудничество. Решението било взето на среща на представителите им в централата на Асоциацията на индустриалния капитал.
Причината за реакцията на бизнеса е споразумението, подписано във вторник между правителството и синдикатите, с което МС се ангажира да вдигне с три процента осигурителната вноска от 1 януари 2011 г. Председателят на БСК Божидар Данев още тогава определи намеренията за вдигане на осигурителната вноска с 3% като "безумие".
Работодателите се обявиха категорично "против" и нарекоха идеите за скок на вноските "опасни" на фона на кризата и "безумни". Представителите на бизнеса скочиха, че правителството е отстъпило пред исканията на синдикатите.
"Безумие, паника на правителството, което отстъпва пред уличния натиск. Това нещо ще доведе до вторична рецесия. Тъкмо икономиката ни подава глава над водата - досега бяхме с шнорхел, ще я потопим надолу под нивото на шнорхел", заяви Божидар Данев.
Вдигането на вноската с 3% означава увеличение на данъчноосигурителното бреме с 4000 лв. годишно за всяко семейство с двама работещи, са изчислили икономисти. Безработицата няма да може да намалее при толкова рязко вдигане на осигуровките, твърдят те.
Ще свалим осигуровките след кризата, зарече се премиерът вчера. Нищо не ме кара на най-бедната държава и на най-болните хора в ЕС да вдигам сега възрастта за пенсия, заяви той.
Ако проявя инат, който искат да чуят от мен, хиляди хора ще тръгнат да се пенсионират, а ние нямаме пари в бюджета за техните пенсии, каза Борисов. Тълкуването на медиите, че осигурителната вноска се повишава, не било правилно. Те трябвало да пишат, че "тя се възстановява на предишните нива", инструктира журналистите Борисов. Това не било отстъпление на властта пред синдикатите, а тъкмо обратното - те харесали идеята на правителството, изръси в типичния си стил Борисов.
На въпрос дали това е отстъпление от предизборното обещание на ГЕРБ за 5-процентно намаление на осигурителната тежест Борисов каза, че в момента в България осигурителните вноски са 16% от доходите, докато в ЕС са 29-30%.
"Не сме се отказали от пенсионна реформа, ще има дебат в обществото, ние искаме тя да бъде от 2012 г., а синдикатите - от 2014", каза премиерът. По думите му осигуровките се вдигат сега, защото има "дупка" в бюджета за социално осигуряване от 2 млрд. лева, която трябва да бъде покрита.