16 Май 2024четвъртък06:07 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Птица пролет не прави

/ брой: 265

автор:Надежда Ушева

visibility 94

Нова библиотека заработи в Националния дворец на децата в София, за радост на всички приятели на книгата и най-вече на ученици и техните родители. Добрата новина дойде от известния писател и драматург Панчо Панчев, наричан от най-малките Дядо Пънч, който е главен мотор на инициативата. Това благородно дело стана факт благодарение на добрата воля и подкрепа на Съюза на българските писатели, автори и издателства. Те безкористно дариха за детската библиотека няколкостотин издания - романи, приказки и разкази, стихотворения и гатанки.
Дай, Боже, към добрите намерения на тези застъпници на българското слово да се присъединят още добри хора, съюзи, институции. Не е трудно да се направи, стига да имаш желанието. Затова е важен примерът. Той идва от родителите - нашите първи учители, и класиците. Техните книги едно време бяха ценна реликва във всеки дом и изпълваха до краен предел старите семейни библиотеки. Днес ценностите са други. Може би затова ниската култура и неграмотността не дразнят обществото.    
През годините станахме свидетели на различни   кампании в защита на четенето и връщането на младите към книгата. Това обаче се оказва  недостатъчно, щом статистиките сочат потресаващи данни за неграмотността на българските ученици. Само преди няколко дни излезе информация, че 7000 деца между I и IV клас нямат достъп до образование у нас - в XXI век, в държава, която е член на ЕС повече от 7 години! Чия е отговорността и вината за това? 
Явно не дотам стигат ентусиазмът и заинтересоваността на нашите политици, институции и общини, от които най-много зависи картината да се промени. Най-лесният начин за това е безвъзмездната подкрепа за българската книга и  библиотека, с повече родолюбиви жестове като този! Без да забравяме обаче, че една птица пролет не прави!      

Над 12% от българите нямат банкова сметка

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 89

Държавата взе още 200 млн. лв. заем

автор:Дума

visibility 477

/ брой: 89

Фирмите у нас все по-трудно получават парите си

автор:Дума

visibility 511

/ брой: 89

Хамас планирала база в Турция

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 89

Силяновска пак пропусна името на страната си

автор:Дума

visibility 574

/ брой: 89

Макрон: ЕС да смени своя бизнес модел

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 89

Още година без мита и квоти за украинския внос

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 89

Знания и пошлост

автор:Деси Велева

visibility 558

/ брой: 89

Предизборни идиотщини

автор:Любо Кольовски

visibility 546

/ брой: 89

Институционално безхаберие

visibility 487

/ брой: 89

Време за преосмисляне

автор:Събина Петканска

visibility 524

/ брой: 89

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ