13 Март 2026петък01:58 ч.

Протест в Белград срещу Европрайда

Шествието се обяви против налагането на нови парадигми от чужбина и джендър обучението

/ брой: 177

автор:Дума

visibility 944

Граждани и свещеници се включиха в "Литийно шествие за спасението на Сърбия", за да изразят протеста си срещу организирането на общооевропейската проява на ЛГБТ общността Европрайд в сръбската столица, съобщават местните медии. Шествието се проведе в неделя вечерта.

Протестният марш започна пред сградата на Патриаршията на Сръбската православна църква и приключи пред храма "Свети Сава", където пред над хиляда души сръбският патриарх Порфирий отслужи всенароден молебен за светостта на брака и семейството, разбирателството и мира, отбелязва в. "Данас".

Порфирий изтъкна, че Белград няма нужда от Европрайд, нито от налагането на нови ценностни системи и парадигми от чужбина. Той призова властите да премахнат уроците за джендър идеологията от учебниците за основните и средните училища, предаде Танюг. Главата на сръбското православие подчерта, че църквата не подкрепя каквото и да е насилие и преследване на ЛГБТ общността, особено ако това се прави в името на църквата.

На протеста беше изтъкнато, че целта на шествието е да се предотврати Европрайда. Отбелязано бе, че провеждането на такова мероприятие би било равносилно на "държавен преврат", след като сръбският президент Александър Вучич обяви, че то няма да се осъществи, съобщава в. "Политика".

Участниците в шествието заявиха, че ако Европрайд парада не бъде забранен, ще се съберат на този ден "мирно, с икони".

Начело на протестния марш свещеници носеха транспарант с надпис "Свети отче Сава, моли Бога за нас", а събралите се граждани разпънаха голямо сръбско знаме пред сградата на президентството.

Въпреки неделния протест в понеделник в сръбската столица започна седмицата на Европрайда. Предвиждат се семинари, изложби и концерти. Седмицата ще завърши с шествие на 17 септември. Макар правителството да обяви, че забранява Европрайда, организаторите все пак го насрочиха.

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

НАП пусна попълнените данъчни декларации

автор:Дума

visibility 817

/ брой: 46

Всеки четвърти българин е взел поне един бърз кредит

автор:Дума

visibility 743

/ брой: 46

ЕП иска данъчни стимули за справяне с жилищната криза в ЕС

автор:Дума

visibility 759

/ брой: 46

В Германия масовият бензин мина 2 евро, у нас гони 1,40

автор:Дума

visibility 700

/ брой: 46

ЕК ни плаши със съд по две процедури

автор:Дума

visibility 731

/ брой: 46

Гърция и Италия с мерки срещу спекулата

автор:Дума

visibility 755

/ брой: 46

Австрия разби мрежа за трафик на хора

автор:Дума

visibility 801

/ брой: 46

Лъжи и измами

автор:Александър Симов

visibility 830

/ брой: 46

Тъжна история, хора!

visibility 696

/ брой: 46

Вярвам в солидарността и справедливостта

автор:Александър Симов

visibility 792

/ брой: 46

Искам да помогна на кмета!

visibility 766

/ брой: 46

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ