19 Октомври 2024събота11:33 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

"Простатата алармира", но телевизорът не я лекува

Балканските мъже се изживяват като мачовци и нямат навик да ходят на лекар за проблеми с половата система, казва урологът д-р Васил Василев

/ брой: 178

автор:Дума

visibility 2540

- Д-р Василев, вероятно всеки мъж знае що е то доброкачествена простатна хиперплазия (ДПХ), но според статистиката малцина отиват на лекар своевременно. Какво е обяснението?
- Една от причините е в здравната система. За да може да се консултира с уролог, пациентът първо трябва да вземе направление от личния лекар, който все няма достатъчно талони за съответния месец. От друга страна, българинът се изживява като мачо и не обича много да споделя проблемите с простатата си. Изобщо балканците нямат навик да ходят на лекар, когато имат проблеми с половата система. Много често съм имал пациенти на 70-75 г., за пръв път идват на преглед и вече имат тежки усложнения от ДПХ.
- Преди повече от година Българското урологично дружество започна Национална кампания за мъжко здраве под наслов "Отиди на преглед". Тя промени ли нагласите на българския мъж?
- Дали е благодарение на кампанията или на популяризирането на проблема, в което имат участие и медиите, смятам, че макар и много бавно, има напредък и мъжете по-често посещават урологичните кабинети. Разбира се, не е това, което бихме желали и това, което е обичайна практика в Германия и други западноевропейски страни.
Друг проблем, а може би и най-сериозният, е самолечението. Най-често в основата му е рекламата по различни медии, която обикновено заблуждаващо твърди, че "това лекарство лекува и всички проблеми на простатата, и еректилна дисфункция" и пр., внушава, че пациентът трябва да го взема редовно, а като най-голямо удобство се изтъква това, че лекарството може да се купи без рецепта... Вземат цяровете, "предписани" от телевизионната реклама, проблемът се задълбочава, идват на лекар и казват: "Абе, докторе, вземам това лекарство, а не се оправям".
...Някои от тези хранителни добавки може и да помогнат и пациентът да почувства известно облекчение. Но в повечето случаи това е още по-лошо, защото това облекчение маскира истинския проблем. Човекът си казва "Е, вече всичко е наред", а в това време болестта напредва. А освен от ДПХ, оплакванията могат да се дължат и на рак на простатата, като симптомите на двете болести са много сходни. Затова прегледът е от основно значение и той не може да бъде заместен от никакви хранителни добавки или лекарства, вземани без консултация с лекар.
- На колко време трябва да се ходи на такъв преглед?
- По препоръки на европейската и на американската асоциации по урология от 2013 г. всеки мъж след 50-годишна възраст трябва веднъж годишно да ходи на преглед при специалист уролог. Прегледът е в комбинация с ехография и изследване на простатно специфичния антиген (PSA). Това е протеин, произвеждан от простатната жлеза, и повишените му нива свидетелстват за увеличена простата, възпаление на простатата или за рак. У нас в момента НЗОК поема стойността на това изследване веднъж на 2 години, а ако не е по каса, струва между 15 и 20 лв. Само по този начин може навреме да бъде диагностициран ракът на простатната жлеза (РПЖ), който вече е най-честият рак при мъжете.
- Каква е причината за това?
- От една страна е увеличената продължителност на живота, а от друга - по-добрата диагностика. РПЖ е характерен за мъже над 50-60 г. Имали сме случай на РПЖ при 30-годишен, но това е казуистика.
Заболяването е коварно, защото се маскира зад обичайните проблеми с простатата на мъжете над 50-55 г. - тънката струя урина, често ставане нощем до тоалетна, изпускане на урина, чувство за недоизпразване на пикочния мехур. Тези признаци ги има и при ДПХ, което е характерно за възрастните мъже. Причината е, че след 35-40 г. простатата започва да нараства и с времето този неин обем причинява въпросния дискомфорт. Доброкачественото разрастване на простатата не крие пряка опасност за пациента. Но за да сме сигурни дали става въпрос за това състояние или за злокачествен тумор, трябва да се направи преглед.
- Предотвратимо ли е заболяването?
- ДПХ е необратим процес. Но може процесът да бъде забавен значително и пациентът да бъде облекчен.
- Как се постига това?
- Има няколко групи медикаменти. Едните отпускат мускулатурата на простатата и действат бързо. Техният ефект продължава, докато се приемат. Щом спре приемът им, до дни оплакванията се появяват отново. Това са алфа-блокерите. Другата група медикаменти инхибират (спират) ефекта на тестостерона - основният причинител на ДПХ. По този начин с около 10 до 15% се намалява обемът на простатата. Това са  5-алфа редуктазните инхибитори.
Последната група лекарства, която е и най-актуалната, представлява комбинация от споменатите два типа, като съчетава ползите от бързия ефект на алфа-блокерите и бавното, но продължително действие на 5-алфа редуктазните инхибитори. Медицинската наука вече е доказала, че тази комбинация намалява рисковете от усложненията, свързани с ДПХ, както и нуждата от оперативно лечение.

Д-р Васил Василев работи в Клиниката по урология на УМБАЛ "Александровска" в София и е автор на сайта www.urology.bg
 

Чуждите инвестиции се сринаха със 77% за година

автор:Дума

visibility 1087

/ брой: 199

Завършването на първия лот от "Хемус" се отлага

автор:Дума

visibility 1059

/ брой: 199

61% от питейната вода у нас се губи

автор:Дума

visibility 1581

/ брой: 198

Планът на Зеленски удари на камък в НАТО

автор:Дума

visibility 1098

/ брой: 199

Атина против двустранните мигрантски споразумения

автор:Дума

visibility 1128

/ брой: 199

София и Скопие ще строят Коридор №8

автор:Дума

visibility 1342

/ брой: 199

Аржентина и България заедно на Антарктида

автор:Таня Глухчева

visibility 1310

/ брой: 199

Безсрамие!

автор:Мая Йовановска

visibility 1519

/ брой: 199

Мутра „спасител“

автор:Юри Михалков

visibility 1324

/ брой: 199

100 решения за България

автор:Дума

visibility 1066

/ брой: 199

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ