Промяната е на ход
/ брой: 27
Ина МИХАЙЛОВА
Случайни съвпадения няма.
В петък по обяд в парламента финансовият министър Асен Василев каза: "Господин Карадайъ, разбирам, че много ви боли, че човекът, който седи до вас - господин Пеевски, е в международен лист сложен за санкции за корупция. И за това българската държава няма никакво отношение."
Какво последва от тези две изречения?
В петък следобед Иван Гешев отиде при премиера Кирил Петков. Казват, че за да настоява да не се закриват специализираните прокуратура и съд. Може И за това да са говорили. Петков е отказал. И го е попитал как се развива борбата с корупцията по високите етажи на властта. Кому не е ясно, че такава на практика няма?
В понеделник вече призовкар шета по коридорите на Министерския съвет, за да връчва призовки на министър-председателя и началника на кабинета му. Те по това време дават извънредна пресконференция, на която Петков поставя въпроси, които не от петък се въртят в публичното пространство. Сигурно и в прокуратурата ги знаят.
Пак в понеделник КПКОНПИ на Сотир Цацаров (все още) вика правосъдния министър Надежда Йорданова, за да я пита какво знае за Гешев. За ужас на КПКОНПИ, тя е юрист и отказва да бъде респектирана на крака, както и да предаде сигналите. Дали защото знае, че после няма да остане и следа от тях?
Всичко това, апропо, се случва в навечерието на решението на Конституционния съд, който единодушно постановява, че правосъдният министър може да иска отстраняването на главния прокурор. Какво ще бъде това решение отдавна е ясно.
По това време, ама по същото това време, прокуратурата на Иван Гешев бележи рекордна активност по искането на ДПС за разследване на схемата със "златните паспорти".
А народният представител Делян Пеевски съветва премиера да спре "спускането по снежните магистрали". След решението на Конституционния съд Гешев пък изрази надежда, че няма да има "лична политическа вендета"...
Значи така. Едно изречение към ДПС и то взе, че се обиди. Странна симбиоза или...
Арсеналът на прокуратурата е солиден. И едва ли някой може да спре употребата му, след като челният сблъсък навлиза в решителна фаза. Ако някой все още не си е изяснил кой от Кой отбор е, време е илюзиите да спихнат.
Управляващото мнозинство даде ясни сигнали, че закриването на специализираните съд и прокуратура са от особена важност. Правосъдният министър Надежда Йорданова вече има "зелена светлина" от Конституционния съд да използва всички сигнали, които могат да са аргумент за отстраняването на главния прокурор.
Топката е в отбора на промяната.
Борбата с корупцията, реформата на правораздаването или върховенството на закона - както искате го наречете, не е представление, с което да бъде забавлявана публиката. Тази битка не се води "по телевизията" - пред камерите и микрофоните. Или със срещи, от които е ясно, че няма да последва нищо положително. Нито с размятане на призовки или с напудрени интервюта. А с добре обмислени и законодателно облечени промени, изковани в Народното събрание. Точно там, където поискаха българските граждани, протестирали месеци по площадите.
Иначе за широката публика е повече от забавно как Гешев, Цацаров, Петков и пр. "правят" новини в петък привечер или в понеделник извънредно. Докато изпълнителната и съдебната власт си "търсят цаката", мафиотите доволно потриват ръце и си палят пурата. После се чудим, че борбата с корупцията все я няма. И я викаме като Неволята...