27 Юли 2025неделя20:29 ч.

След флашките на Яне Янев и обвиненията срещу Корнелия Нинова:

Прокуратурата плаща 60 000 лв на следователка заради незаконно подслушване

Съдът призна, че няма данни за престъпление, които ми приписваха 11 години, коментира лидерът на БСП

автор:Дума

visibility 757

Следователката от НСлС Татяна Шарланджиева осъди прокуратурата да й плати обезщетение от 60 000 лева, защото е била обвинена и незаконно подслушвана. Следователката е спечелила на първа инстанция дело в Софийския градски съд по закона за отговорността на държавата, съобщи lex.bg.
Обезщетението е заради образуваното срещу Шарланджиева, след това прекратено, възобновено и отново прекратено разследване за престъпление срещу правосъдието. Тя бе едно от замесените лица в скандала от 2007 г. между тогавашния шеф на следствието Ангел Александров и Румен Овчаров.
През 2006 г. Овчаров беше министър на икономиката, а негов заместник бе Корнелия Нинова. По същото време започнаха и делата срещу бившия шеф на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров, а с разследване на злоупотребите в дружеството се занимаваше Шарланджиева. Скандалът избухна, след като Ангел Александров поиска Шарланджиева да бъде уволнена, защото изнасяла данни към собственика на фирма "Фронтиер" Красимир Георгиев и осуетила разследване срещу него за пране на 500 000 евро. Тогава от подслушвани разговори на Георгиев стана ясно, че той е говорил с Шарланджиева и Нинова преди всеки негов разпит като свидетел по делото за пране на пари срещу Валентин Димитров и показанията му били нагласявани според доказателствата, с които разполага следствието.
Доказателства срещу следователката и Нинова обаче не бяха събрани и досъдебното производство срещу тях беше прекратено през 2008 г. Пет години по-късно разследването срещу Шарланджиева беше възобновено и тя стана обвиняема. През 2014 г. прокуратурата отново прекрати разследването, като обвинителен акт не е внасян в съда, а в края на годината Висшият съдебен съвет възстанови Шарланджиева на работа като следовател.


Татяна Шарландждиева, с която бяхме обвинени заедно за корупция, спечели делото си, а заключението на съда е, че няма данни за престъпление, което 11 години ми приписваха. Това написа лидерът на БСП Корнелия Нинова в профила си в социалната мрежа.
Дори и след 11 години истината излиза наяве. Скъпи приятели, помните ли колко пъти сте чували внушението: "Корнелия Нинова не може да бъде морален стожер, защото през 2007 г. Сергей Станишев я уволнява от поста заместник-министър за корупция." Аз съм го чувала стотици пъти за 11 години от устата на всеки, на когото бях неудобна - и опоненти, и съпартийци. Думите ми, че тогава всъщност се опълчих на корупцията и системата ме изхвърли, не срещаха разбиране. Трябваше да минат 11 години и Татяна Шарланджиева, с която бяхме обвинени заедно, да спечели делото си (макар и само на първа инстанция), за да се чуе истината. Специалните разузнавателни средства са незаконни. Тях един виден политик Яне Янев ги разнасяше цяла година по всички студиа, а представители на ГЕРБ го правят непрекъснато и до ден днешен. Но по-важното от тяхната незаконност е заключението на съда, че в тях няма никакви данни за престъплението, което 11 години знайни и незнайни говорители ми приписваха.
Днес питам всички лъжци: защо сега мълчите? И си задавам риторичния въпрос: колко ли медии ще съобщят тази новина с поне половината ентусиазъм, с който даваха гласност на всички говорители да ви убеждават колко е корумпиран председателят на БСП. Дори и след 11 години за истината няма давностен срок, пише още Нинова във "Фейсбук".
В исковата си молба до СГС Шарланджиева е представила и справка от Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства, от която става ясно, че през 2013 г. тя е била подслушвана незаконно. Следователката е искала да бъде обезщетена с 80 000 лева за повдигнатото обвинение и с 10 000 лева за незаконното подслушване, като описва подобно преживяванията си през осемте години до последното прекратяване на делото.
Особено внимание в решението на съда е отделено на призоваването на Шарланджиева в прокуратурата, за да й бъде предявено обвинението на 23 април 2013 г. Тогава тя не се явила, защото била в отпуск по болест и не се чувствала добре. След два дни била приета и в болница с хипертония, като на 26 април била изписана. На 9 май следовател разпоредил принудителното й довеждане, но не била открита на адреса си. Същия ден 14-годишната й дъщеря се обадила от автобусна спирка на връщане от училище и казала, че не се чувства добре. Шарланджиева решила да вземе такси и да прибере детето, но в момента, в който се качила, полицаи я свалили от колата и я откарали в полицейско управление. Тогава следователката окончателно се убедила, че е подслушвана заради светкавичната реакция по задържането й.
Решението на СГС не е окончателно и вече е обжалвано пред Софийския апелативен съд.

 

Въвеждат еднодневни винетки от 2026 г.

автор:Дума

visibility 12639

/ брой: 136

Газът поевтинява с 3,8% през август

автор:Дума

visibility 12727

/ брой: 136

Подадохме ново искане за 653 млн. евро по ПВУ

автор:Дума

visibility 12762

/ брой: 136

Пекин и Брюксел се сближават

автор:Дума

visibility 13099

/ брой: 136

Евродепутат заплаши Фон дер Лайен със съд

автор:Дума

visibility 12809

/ брой: 136

Москва и Киев върнаха по 1200 пленници

автор:Дума

visibility 12545

/ брой: 136

Накратко

автор:Дума

visibility 12697

/ брой: 136

Тромб

автор:Александър Симов

visibility 13061

/ брой: 136

Островът - вчера, днес, утре...

автор:Атанас Зафиров

visibility 12993

/ брой: 136

Законът - позор на Зеленски

visibility 12760

/ брой: 136

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 12936

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ