След флашките на Яне Янев и обвиненията срещу Корнелия Нинова:
Прокуратурата плаща 60 000 лв на следователка заради незаконно подслушване
Съдът призна, че няма данни за престъпление, които ми приписваха 11 години, коментира лидерът на БСП
Следователката от НСлС Татяна Шарланджиева осъди прокуратурата да й плати обезщетение от 60 000 лева, защото е била обвинена и незаконно подслушвана. Следователката е спечелила на първа инстанция дело в Софийския градски съд по закона за отговорността на държавата, съобщи lex.bg.
Обезщетението е заради образуваното срещу Шарланджиева, след това прекратено, възобновено и отново прекратено разследване за престъпление срещу правосъдието. Тя бе едно от замесените лица в скандала от 2007 г. между тогавашния шеф на следствието Ангел Александров и Румен Овчаров.
През 2006 г. Овчаров беше министър на икономиката, а негов заместник бе Корнелия Нинова. По същото време започнаха и делата срещу бившия шеф на столичната "Топлофикация" Валентин Димитров, а с разследване на злоупотребите в дружеството се занимаваше Шарланджиева. Скандалът избухна, след като Ангел Александров поиска Шарланджиева да бъде уволнена, защото изнасяла данни към собственика на фирма "Фронтиер" Красимир Георгиев и осуетила разследване срещу него за пране на 500 000 евро. Тогава от подслушвани разговори на Георгиев стана ясно, че той е говорил с Шарланджиева и Нинова преди всеки негов разпит като свидетел по делото за пране на пари срещу Валентин Димитров и показанията му били нагласявани според доказателствата, с които разполага следствието.
Доказателства срещу следователката и Нинова обаче не бяха събрани и досъдебното производство срещу тях беше прекратено през 2008 г. Пет години по-късно разследването срещу Шарланджиева беше възобновено и тя стана обвиняема. През 2014 г. прокуратурата отново прекрати разследването, като обвинителен акт не е внасян в съда, а в края на годината Висшият съдебен съвет възстанови Шарланджиева на работа като следовател.
Татяна Шарландждиева, с която бяхме обвинени заедно за корупция, спечели делото си, а заключението на съда е, че няма данни за престъпление, което 11 години ми приписваха. Това написа лидерът на БСП Корнелия Нинова в профила си в социалната мрежа.
Дори и след 11 години истината излиза наяве. Скъпи приятели, помните ли колко пъти сте чували внушението: "Корнелия Нинова не може да бъде морален стожер, защото през 2007 г. Сергей Станишев я уволнява от поста заместник-министър за корупция." Аз съм го чувала стотици пъти за 11 години от устата на всеки, на когото бях неудобна - и опоненти, и съпартийци. Думите ми, че тогава всъщност се опълчих на корупцията и системата ме изхвърли, не срещаха разбиране. Трябваше да минат 11 години и Татяна Шарланджиева, с която бяхме обвинени заедно, да спечели делото си (макар и само на първа инстанция), за да се чуе истината. Специалните разузнавателни средства са незаконни. Тях един виден политик Яне Янев ги разнасяше цяла година по всички студиа, а представители на ГЕРБ го правят непрекъснато и до ден днешен. Но по-важното от тяхната незаконност е заключението на съда, че в тях няма никакви данни за престъплението, което 11 години знайни и незнайни говорители ми приписваха.
Днес питам всички лъжци: защо сега мълчите? И си задавам риторичния въпрос: колко ли медии ще съобщят тази новина с поне половината ентусиазъм, с който даваха гласност на всички говорители да ви убеждават колко е корумпиран председателят на БСП. Дори и след 11 години за истината няма давностен срок, пише още Нинова във "Фейсбук".
В исковата си молба до СГС Шарланджиева е представила и справка от Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства, от която става ясно, че през 2013 г. тя е била подслушвана незаконно. Следователката е искала да бъде обезщетена с 80 000 лева за повдигнатото обвинение и с 10 000 лева за незаконното подслушване, като описва подобно преживяванията си през осемте години до последното прекратяване на делото.
Особено внимание в решението на съда е отделено на призоваването на Шарланджиева в прокуратурата, за да й бъде предявено обвинението на 23 април 2013 г. Тогава тя не се явила, защото била в отпуск по болест и не се чувствала добре. След два дни била приета и в болница с хипертония, като на 26 април била изписана. На 9 май следовател разпоредил принудителното й довеждане, но не била открита на адреса си. Същия ден 14-годишната й дъщеря се обадила от автобусна спирка на връщане от училище и казала, че не се чувства добре. Шарланджиева решила да вземе такси и да прибере детето, но в момента, в който се качила, полицаи я свалили от колата и я откарали в полицейско управление. Тогава следователката окончателно се убедила, че е подслушвана заради светкавичната реакция по задържането й.
Решението на СГС не е окончателно и вече е обжалвано пред Софийския апелативен съд.