Производители: Украинското зърно срина пазара у нас
Фермерите очакват загуби заради топлата и суха зима
/ брой: 18
С отварянето на коридорите на солидарност в помощ на износа на селскостопански стоки от Украйна България се превърна в буферен склад. Зърното по тези коридори не достига до страните по предназначение, което води до пренасищане на пазара у нас и оказва натиск върху цените на продукцията, заяви пред БТА председателят на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Костадин Костадинов.
Той даде пример със слънчогледа. "Колкото слънчоглед произвеждаме, толкова слънчоглед е влязъл в страната. Складовете на преработвателните предприятия се пълнят с украински слънчоглед. Нашата продукция стои непродадена. В момента имаме стока, искаме да продаваме, но няма пазар, няма интерес", заяви Костадинов. Според него ситуацията с пшеницата и царевицата е подобна. Има достатъчно българска стока, но няма пазар. Заради това цените се сриват. На световните борси зърното също поевтиня заради руския и украинския износ. В момента цената на тон пшеница в България е около 500 лв., на слънчогледа - около 900 лв., на царевицата - 470-480 лв.
По думите на Костадинов зърнопроизводителите започват да продават на цени под себестойност. "Предишната година беше доста динамична по отношение на инфлацията, поскъпнаха горивата, торовете, семената. Произведохме един скъп продукт, който ще продаваме на загуба. Вече има зърнопроизводители, които поради невъзможност да продадат стоката си са изтеглили кредити. Пролетната сеитба също е под въпрос, тъй като цените на семената и препаратите са се повишили с 40 до 50%, а липсва пазар за произведената през миналата година зърнена реколта", коментира още председателят на асоцияцията. Подобно е положението в Румъния, Чехия, Унгария и Полша. Производители от тези държави ще излязат с декларация до Съвета на министрите на ЕС и ще настояват за спешни мерки за овладяване на пренасищането на пазара, което води до натиск върху цените.
Костадин Костадинов открои и друг проблем. За българските зърнопроизводители основният излаз на международния пазар е през Черно море, но заради войната в Украйна корабите плащат много по-високи застраховки и много от тях не искат да идват в района. Фирмите, които търгуват с пшеница, търсят други варианти, не през Черно море. Освен тези проблеми, родните зърнопроизводители очакват загуби и заради топлата и суха зима.