Приказка за малката нула
/ брой: 176
Имаше една Нула, кръгла като О, тя не беше сторила никому зло, но тъй като нямаше стойност, горката, щом я съглеждаха, пищяха числата...
Обаче. И децата знаят, че... и малките нули имат свое значение. Особено ако нулата е лицето на една държава. Като нашата например, в която кажи-речи половината "активни предприятия" (терминът е на националната статистика) не са наели на работа нито едно лице. В други близо 40% работят от 1 до 4 души - мама, татко, аз и в краен случай баба. Ако трябва да сме съвсем точни, лицето на държавата (84%) е от 0 до 4 наети. Каквото и да означава това - кинкалерия, галантерия, лавка за вафли, количка за семки, хот-дог, сладолед или варена царевица, фризьорски салон, автосервиз или автомивка на самообслужване. В краен случай - къща за гости. Това са активите на повечето собственици на "активни предприятия".
Ако искате да инвестирате в бъдещето, създайте семеен бизнес, е един от девизите на Световната организация на фамилните компании. Дали? В нормалните държави има примери, колкото щеш, как малки фирми се превръщат в мултифункционални компании. Хенкел, например.
Но България не е нормална държава. Тук непрестанно всички - особено политиците, високопарно говорят как малкият и среден бизнес е гръбнакът на икономиката. И както говорят, така гледат как да счупят тоя гръбнак. Да го занулят. В България малки фирми не печелят обществени поръчки, дори и да са в състояние да ги изпълнят. В България на малки фирми трудно се дават кредити, за да могат да развият бизнеса си, да се борят с конкуренцията, да наемат работници и така да се оттласнат от нулата.
Ей това е задачката на държавата. С много нули, пред които трябва да се постави поне една единица.