На фокус
Румен Радев:
Президентството се утвърди като стълб на стабилността и държавността
/ брой: 186
На фона на безпрецедентния срив на доверие в политическата система и институциите, на общата криза на законността, президентството се утвърди като стълб на стабилността и държавността, заяви държавният глава Румен Радев. Той бе категоричен, че дори и в най-тежките времена на обсада, на непрестанни атаки и клевети, те не са се отклонили от мисията си и изброи седем основни принципа: да отстояват държавността и интересите на българите; да бъдат коректив и последна бариера срещу беззаконието и лобизма; да фокусират общественото внимание върху недъзите на политическата система; да задават дневния ред по важни теми; да обединяват около значими каузи; да работят за модернизацията на България и да отстояват българския интерес зад граница.
Радев посочи, че в тази отговорна мисия от изключително значение е човекът до теб. "Аз съм истински щастлив, че я продължаваме заедно с г-жа Йотова. След 5 години ние сме още по-сплотен и непоколебим екип. Нашето единомислие и коректно партньорство е рядкост за токсичната политическа среда на непреглътнато его, личностни конфликти и обвинения. То е и залог за нашия успех", заяви Радев. Той подчерта, че с Йотова не са били пасивни наблюдатели и не са се крили зад институционалния комфорт. "Бяхме с вас и не ви предадохме - във вашето недоволство, във вашата надежда за свободна, справедлива и солидарна България", смята той.
"Предстои ни избор. Не просто за президент и вицепрезидент, а избор ценностен, избор на бъдеще. Избор, в който ще разчитам на вашата мъдрост, вяра, воля и енергия. Затова искам да заявя това, което беше мое кредо през последните пет трудни, но вдъхновяващи години: да бъда с народа си. Казвам го и днес: С вас съм!", заяви той в края на речта си, с което предизвика бурни аплодисменти.
Държавният глава е наясно, че президентската институция символизира единството на нацията, но не като ням свидетел на беззаконието и гарант на комфорта на облагодетелстваните. "Единството не е механичен сбор на грабители и ограбени, на лъжци и излъгани. Единението е осъзнато обединение около демократични ценности, около гражданската воля да се разпознаят и следват съдбовно значими обществени цели", категоричен бе Румен Радев. "Антимафиотският консенсус се роди на площадите и се пренесе в изборните урни, защото няма нормален човек, който да приема произвола, беззаконието и корупцията. Неуспехът на партиите на промяната да съставят действена демократична алтернатива е само етапен провал. Обществото е зряло за промени. Въпрос на време е те да изкристализират в законите и в начина на тяхното прилагане", смята той.
"Десетилетното срастване на управляващата партия с държавата, развихрилата се корупция, концентрацията на пари в близкото до властта обкръжение, упражняването на влияние чрез страх и манипулации, насажданите с години лъжи и демагогия, отровената медийна среда затормозяват промените. В този турбулентен преход ще има нужда от стабилна институция с доверие, с ясни ценностни устои и посока, която да остане на страната на хората. За нас това е осъзнат дълг. Затова още през януари с г-жа Йотова излязохме с Послание за Нова България и обявихме намерението си да се кандидатираме за втори мандат. Потвърдихме, че ще продължим да следваме неотклонно пътя към най-важната според нас непосредствена национална цел - укрепването на държавността. Без нейното постигане всякакви нови управленски конфигурации и техните икономически и социални политики ще попадат в плен на олигархията и ще бъдат обречени на провал, а страната - на изостаналост", обясни президентът.
Радев увери, че ще продължат борбата за честни и достъпни избори, за излъчване на нов тип управление - синтез на почтеност и компетентност, укрепване на върховенството на закона, пресичане на злоупотребата с власт и кражбите, за инвестиции в човешкото развитие, гарантиране на свободата на медиите. "Само така ще победим бедността и безправието, ще намерим достойното си място в европейското семейство. Място, което ни принадлежи като страна с принос към историята, духовността и икономиката на континента", допълни той.