29 Юни 2024събота17:19 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Превземането на Измаил

/ брой: 19

visibility 82

Дмитрий Шеваров

Вземете в ръце речника на Измаил Срезневски и още първата страница ще ви превземе с красотата на забравените думи. Оказва се, че много от старинните руски думи са започвали от песента: песнописец, песнотворец... Великият учен-лексикограф е започнал пътя си в науката със събиране на украински песни. А след това е изминал стотици километри по пътищата на Източна и Южна Европа, записвайки фолклора и мечтаейки за създаването на общ за всички славяни речник.
Срезневски се ражда десет дни преди началото на войната през 1812 г. в Ярославъл, в сградата на Демидовския лицей, където преподавал (и живеел със семейството си) баща му. На 17 юни момчето било кръстено с името Измаил - в памет на персийския посланик, станал християнски мъченик. През август 1812-а семейството се мести в Харков, където баща му поема катедрата по руско красноречие и поезия.
Още 8-годишен Измаил съчинява стихове. На 17 години той завършва университета. На 19 публикува първата си научна работа. На 25 защитава магистърска дисертация и малко след това тръгва на първото си пътешествие, като за 3 г. преодолява пеш пътя от Балтийско до Адриатическо море, записвайки наречията, нравите, песните, легендите на различни народи. След като се връща в Русия, Срезневски става първия в страната доктор по славяно-руска филология. Той започва да преподава в Петербургския университет и среща любовта си - Катя Тюрина.
След смъртта на академик Срезневски един от колегите му казва, че "неговите трудове са били достатъчни да прославят няколко учени". Срезневски описва 2700 паметници на древната руска писменост и разяснява в прочутия си речник (той скромно го наричал "Материали за речник на древноруския език по писмени паметници") 39 000 древноруски думи. Домашната му картотека е имала 100 хиляди картончета. Четиридесет години Срезневски преподава в Петербургския университет и известно време е негов ректор.
Измаил Иванович е имал осем деца - четири сина и четири дъщери. Естествено, при своята заетост той едва ли би могъл да им отдели сериозно внимание. Когато обаче четеш публикуваните неотдавна спомени за Срезневски от неговия син Всеволод, се създава усещането, че великият учен основно се е занимавал с децата си. Как е успявал - остава тайна за нас. Всичките му осем деца прославят рода си във физиката, литературата, лингвистиката, медицината, живописта, фотографията. И най-важното - те продължават делото на живота на баща им: подготвят за печат два огромни сандъка с негови ръкописи, а през 1912 г. приключват първото издание на Речника на древноруския език.
За наш срам, сегашният 200-годишен юбилей на Измаил Срезневски се оказа почти незабелязан в Русия. Печално е, че много ученици и студенти може би никога няма да научат за Срезневски - една от най-светлите и харизматични личности в руската наука и словесността на ХIХ век.


"Равнодушието, мързеливо или невежо, само то няма нужда от речник; обратното, образоваността никога няма да се срамува да вземе в ръце речник и да потърси обяснение на думите, неизвестни или не съвсем ясни..."
(Из изказване на Измаил Срезневски)

БСП срещу продажбата на оборудването за "Белене"

автор:Дума

visibility 1053

/ брой: 121

Законът за надценките на хляба е неприложим

автор:Дума

visibility 898

/ брой: 121

Официално ни отрязаха за еврозоната през 2025 г.

автор:Дума

visibility 1437

/ брой: 120

НАТО с нова мисия за подкрепа на Украйна

автор:Дума

visibility 1093

/ брой: 121

Германско гражданство след пет години

автор:Дума

visibility 1033

/ брой: 121

Провали се опитът за военен преврат в Боливия

автор:Дума

visibility 1001

/ брой: 121

Накратко

автор:Дума

visibility 794

/ брой: 121

Пак гоним дивото

автор:Нора Стоичкова

visibility 957

/ брой: 121

Зор да се покажем

автор:Аида Паникян

visibility 1050

/ брой: 121

Самоунижението в Благоевград

автор:Александър Симов

visibility 979

/ брой: 121

Съкровище на българската медицина

автор:Аида Паникян

visibility 938

/ брой: 121

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ