ВОЙНАТА В УКРАЙНА
Предупреждението на Кисинджър: Украйна в НАТО ще разпали нова Студена война
/ брой: 61
На 5 март 2014 г. бившият държавен секретар на САЩ Хенри Кисинджър написа във в. "Вашингтон пост", че кризата около Украйна ще завърши тогава, когато бъдат балансирани интересите на всички замесени страни.
Твърде често украинският въпрос се представя като решаваща битка: ще се присъедини ли Украйна към Запада, или ще избере Изтока, пише Кисинджър.
Но, за да оцелее и процъфтява, Украйна не трябва да се превръща в аванпост на единия лагер в борбата му срещу другия. Напротив, тя трябва да стане мост между двете страни.
Путин трябва да стигне до разбирането, че въпреки цялото му недоволство и всичките му оплаквания, политиката на военен натиск ще доведе единствено и само до началото на нова Студена война.
Западът трябва да разбере, че за Русия Украйна никога няма да бъде просто една обикновена чужда държава. Руската история започва от Киевска Рус. Оттам тръгва руското православие. Украйна е била част от Русия векове наред, но и преди това историята им е била тясно свързана. Най-важните сражения за свободата на Русия, като се започне от Полтавската битка през 1709 г., са били водени на украинска земя.
Политиката на постсъветска Украйна ясно показва, че в основата на проблемите стоят опитите на украинските политици да наложат волята си над непокорните части от страната - първо от страна на едната фракция, после - от другата. Това е и коренът на конфликта между Виктор Янукович и неговия основен опонент Юлия Тимошенко. Те представляват двете крила на Украйна и не желаят да делят властта.
Единствената далновидна политика на САЩ спрямо Украйна трябва да мине през опит двете части на страната да си сътрудничат. Трябва да търсим помирение, а не доминация на една от двете фракции.
Русия и Западът, и особено различните фракции в Украйна, не действат на този принцип. Всяка от страните успява да влоши допълнително положението. Русия няма да е в състояние да наложи военно решение, без да се изолира във време, в което повечето от границите й вече са доста несигурни. Ръководителите на всички страни трябва да се върнат към анализа на резултатите и последствията, вместо да се състезават в позьорство.
Ето как си представям изхода от кризата, съответстващ на ценностите, интересите и безопасността на всички засегнати:
1. Украйна трябва да има правото свободно да избира икономическите си и политически обвързвания, в това число с Европа.
2. Украйна не бива да става част от НАТО. Твърдях същото преди седем години, когато въпросът отново беше на дневен ред.
3. Украйна трябва да е свободна да създаде правителство, което да отговаря на волята на украинския народ. Далновидните украински политици биха избрали политика на изглаждане на конфликтите между различните части на страната. В международен план те би трябвало да търсят позиция, сходна на тази на Финландия. Тя не оставя каквито и да било съмнения, че би защитавала свирепо независимостта си и си съдейства със Запада, но много внимава да не показва враждебност към Русия.
4. Според правилата на съществуващия световен ред е недопустимо Русия да анексира Крим. Но отношенията на полуострова с Украйна могат да станат по-спокойни.
- За целта Русия трябва да признае върховната власт на Украйна над Крим.
- От своя страна, Украйна трябва да разшири автономията на Крим с избори, провеждани с участието на чуждестранни наблюдатели. Този процес трябва и да включва елиминиране на всички неясноти относно статута на Черноморския флот, разположен в Севастопол.
Ако не бъде открито някакво решение въз основа на тези или аналогични основи, тенденцията към конфронтация ще се засили. Времето за вземането на това решение ще настъпи скоро.