Деница Златева:
Председателството ни е шанс да оборим предразсъдъците
До юни трябва да е готов първият проект на национална програма
/ брой: 66
Българското председателство се разглежда и като шанс за постигане на национален консенсус, съгласие и приемственост по стратегически важните за България европейски и външнополитически теми. Това заяви вицепремиерът Деница Златева на кръгла маса, посветена на Черноморския дневен ред на ЕС и политическите приоритети на българското председателство на Съвета на ЕС и организирана от фондация "Фридрих Еберт", Българското дипломатическо дружество и Института за икономически и международни отношения.
Председателството представя възможност България да се утвърди като активен, предвидим, достоен и равноправен европейски партньор, отбеляза Златева. По думите й успехът му зависи от начина, по който реагираме на предизвикателствата. "То е шанс да оборим предразсъдъците", смята вицепремиерът. Според Златева гледаме на ЕС само като донор на средства, а не водим дебат за това какъв партньор е страната ни.
Изготвянето на националната програма за председателството ни ще започне още този месец, като амбицията е до юни да е готов първият й проект, съобщи Златева. Окончателният вариант ще бъде одобрен малко преди началото на председателството през януари догодина. Водеща в периода на подготовката, както и на самото председателство, ще бъде темата за реформите на ЕС. От служебното правителство са заложили в комуникационната програма серия от дискусии за това каква да е българската позиция за развитието на ЕС. "Защитаваме позицията, че ЕС трябва да запази своето единство, че не може да остават на заден план регионалното сътрудничество и кохезионната политика", изтъкна Златева.
Черноморският регион се нуждае от по-дългосрочна визия за развитието си, отбеляза вицепремиерът, като добави, че по време на председателството си България може да даде импулс за този дебат.
Евродепутатът от БСП Георги Пирински отбеляза, че регионалното сътрудничество става все по-важно в контекста на настоящите кризи. Той обърна внимание на главните предизвикателства пред Евросъюза. Пирински припомни, че в Римската декларация, приета от евролидерите на 25 март, по настояване на президента Румен Радев бе включено продължаването на кохезионната политика.
Любомир Кючуков, директор на Института за икономически и международни отношения, отбеляза многото линии на съприкосновение в Черноморския регион, именно заради които са "необходими диалог и мерки за възстановяване поне на минималното доверие".
Участие в дискусията, организирана от фондация "Фридрих Еберт" (вдясно - директор на фондацията за България Регине Шуберт), взе и посланикът на Германия у нас Детлеф Лингеман