09 Април 2025сряда02:25 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за онлайн изданието на вестник „ДУМА“ в PDF формат - в редакцията или на имейл abonament@duma.bg: 12 месеца - 105 лв., 6 месеца - 55 лв., 3 месеца - 30 лв., 1 месец - 10 лв. АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ 2025 година - каталожен номер 6: „Български пощи“ АД; „Доби прес“ ЕООД ; в редакцията на "ДУМА". Цени: 9 месеца - 153 лв., 6 месеца - 102 лв., 3 месеца - 51 лв., 1 месец - 18 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Председател и лидер

/ брой: 224

автор:Георги Георгиев

visibility 3589

Колкото и да са силни подозренията, че има нежелание за свикване на присъствено заседание на Националния съвет (НС) на БСП, такова трябва да има. Не толкова, за да бъде констатирана оставката на председателя на БСП Корнелия Нинова и тя да бъде отстранена от преговорния екип с "Продължаваме промяната" и другите участници в оформящата се коалиция. Това поне искат нейните противници в партията, които не желаят да чакат до насрочения за 22 януари конгрес. 

От друга страна, този НС досега винаги е демонстрирал лоялност спрямо председателя на БСП и няма видими причини да смятаме, че балансът на силите в него е рязко променен. Когато един лидер иска да се проведе честен разговор при закрити врата, то той трябва да се проведе, независимо колко тежък ще бъде, а не да се заменя с други форми, като вземане на решения "на подпис", както сега постъпи председателят. 

Трябва да бъде проведено присъствено заседание, най-вече за да се консолидират позициите на партията по време на тези преговори. В момента БСП създава усещането, че влиза в тях разединена, на фона на председател в оставка. Това не е добра комбинация. Тя се подсилва и от обявяването на становища, за които няма ясен мандат от НС. Например председателят Нинова очерта две червени линии за БСП - Северна Македония и Истанбулската конвенция. По първата има консенсус в обществото, по втората има решение на КС. В случай на прекрачване на тези червени линии от партньорите на БСП, това може да доведе до провал на преговорите. Това може да донесе някакъв бонус на "Позитано 20" от националистическите среди, но ако обществото остане с убеждението, че именно БСП е виновна да няма кабинет, на следващите избори партията ще е там, където сега е "Демократична България". В добрия случай. 

Колкото и да теоретизираме каква трябва да бъде масовата лява партия, тези разговори нямат никаква практическа стойност, ако тази партия остане на сегашните си нива на подкрепа или изпадне от парламента. Защото е тръгнала натам. Динамиката на избирателната подкрепа е красноречива. Т.нар. твърдо ядро на БСП, което никога през годините не е падало под 500 хиляди гласа, сега се топи като лански сняг. И това се случва, при положение че БСП е против членството на Скопие в ЕС с цената на националния ни интерес и против джендър идеологията. Самото чертаене на червени линии е рисковано и, ако ги има, те трябва да подчертават социалния характер на партията. Я данъчна система, я образование, я здравеопазване, я пенсии. 

БСП трябва да бъде част от бъдещото правителство, да формира левия му спектър, да развива именно лявото в неговия очертаващ се лявоцентристки профил. Това е шансът ѝ. Това трябва да направи лидерът на левицата, с цената на компромиси, които да включват и собствената му позиция. За лидера не е важно дали ще бъде председател.

 

 

Данъчните затягат контрола върху търговията с автомобили

автор:Дума

visibility 1233

/ брой: 65

БАБХ започва масови проверки преди Великден

автор:Дума

visibility 1116

/ брой: 65

Цената на литър бензин пада до 2,50 лв.

автор:Дума

visibility 1575

/ брой: 65

Вучич избра лекар за премиер на Сърбия

автор:Дума

visibility 1302

/ брой: 65

Йозел оглави водещата опозиция в Турция

автор:Дума

visibility 1246

/ брой: 65

Лошо време и сняг в Югоизточна Европа

автор:Дума

visibility 1174

/ брой: 65

Накратко

автор:Дума

visibility 1565

/ брой: 65

Политическа абстиненция

автор:Александър Симов

visibility 1645

/ брой: 65

Празни обороти

автор:Евгени Гаврилов

visibility 1566

/ брой: 65

Нови цени на топлото в София?

visibility 1593

/ брой: 65

Промени в паричната политика у нас след приемане на еврото

автор:Дума

visibility 1473

/ брой: 65

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ