16 Април 2024вторник19:04 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Предаде ли Дачич Сърбия?

/ брой: 242

Наскоро в сръбския в. "Вечерни новости" излезе интервю с премиера на Сърбия Ивица Дачич със заглавието "Предадох Сърбия, която чества поражението си". В това може би най-откровено свое интервю за последните няколко години министър-председателят на западната ни съседка и лидер на сръбските социалисти обяснява, че за него е много огорчаващ фактът, че всичко, свързано с европейската интеграция на Сърбия, се свързва с Косово, и че понастоящем Белград върви по ръба на бръснача. За Дачич подялбата на Косово си остава най-доброто решение на проблема, въпреки че това едва ли е възможно да се реализира в настоящия момент. Пътят между стаята на сръбската делегация и кабинета на Върховния представител на ЕС за външна политика и сигурност Катрин Аштън Дачич назовава недвусмислено "пътеката на смъртта". Той си спомня, че дори веднъж, вървейки по него, му се обадил сръбският президент Томислав Николич и му казал: "Недей да приемаш, а и не отхвърляй!"
    Реално погледнато, на Дачич хич не му е лесно. Хем трябва да поддържа имиджа си на вътрешнополитическата сцена в Сърбия, хем да бъде добър и сговорчив към Брюксел и да не поставя прегради на пътя на Сърбия към ЕС.
    И на децата в западната ни съседка е ясно - Косово много, много отдавна не е Сърбия. Кога се е случило това - дали през ХIХ век, когато е създадена Призренската лига, дали по времето на Втората световна война и косовските албански паравоенни формирования "Бали комбетар", които са били стожер на относително независимото Косово по това време, дали когато са избухнали студентските вълнения в Прищина през 80-те години на миналия век, дали след разрешаването на Косовската криза от пролетта и лятото на 1999 г... Има много повратни точки в отношенията между сърби и албанци, съответно между Белград и Прищина.
Именно на Ивица Дачич обаче му се пада да изпие горчивата чаша и да води едни предварително обречени преговори с Хашим Тачи. След като САЩ, Великобритания, Германия, Франция и много други отговорни фактори отдавна признаха Косово, а стратегическата цел за Сърбия остава членството й в ЕС, на Белград не му остава почти никакво пространство за лавиране. Единствено може да протака преговорите и да се опита да измъкне колкото се може повече "благинки" за сръбското малцинство в Косово.
Дали формално Сърбия ще признае най-новата европейска държава е само въпрос на време, и, разбира се, на подходяща политическа конюнктура вътре в страната. Ако Дачич сега сложи подписа си и признае независимостта на Прищина, и той, и неговата партия са обречени.
    Може ли Белград да се оттегли от преговорите с Прищина под егидата на ЕС? Разбира се, че може! Но какво следва? Следва един хаос. Хаос във финансовата сфера, която и без това едва се крепи, следва банкрут на държавата, тъй като нейните банки до една се държат от банки от ЕС, следва международна изолация и Сърбия ще гледа ЕС през "крив макарон", следва вътрешнополитически карамбол, от който единствено могат да спечелят ултранационалистите - радикали, "Двери" и прочие маргинални партийки.
    Не. Определено Дачич не е човекът, предал Сърбия и сръбските интереси. Ивица Дачич не е уцелил времето, през което да води Сърбия, и това е неговата сегашна трагедия и жизнена дилема. Самият той по произход е от Косово и едва ли би искал да ходи до родния си дом с паспорт и гранична проверка. Но за да спаси 7,5 милиона сърби и затвърди европейския път на страната си, а по този начин и оцеляването й, той ще трябва да преговаря - за бъдещето на останалите в Косово стотина хиляди сърби, за бъдещето на светините на Сръбската провославна църква в Косово, за сръбските имоти там, за всичко. Бавно, методично, стъпка по стъпка, и същевременно да държи сметка за вътрешните си конкуренти и открити неприятели. И, разбира се, да не сърди Брюксел!
    Наистина премиерството му е истинско ходене по ръба на бръснача... Не дай Боже никому...

Билетът за влак поскъпва с 20% от 7 май

автор:Дума

visibility 300

/ брой: 72

Тецовете в Източномаришкия басейн минават на газ

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 72

Инфлацията леко се забавя, но храните поскъпват

автор:Дума

visibility 283

/ брой: 72

Заплаха за поливния сезон в Пловдивско

автор:Дума

visibility 297

/ брой: 72

Разногласия в Тел Авив за отговора срещу Иран

автор:Дума

visibility 348

/ брой: 72

В Гърция забраниха паленето на огън

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 72

Кипър спира да дава убежище на сирийци

автор:Дума

visibility 302

/ брой: 72

Накратко

автор:Дума

visibility 294

/ брой: 72

Широко затворени очи

автор:Мая Йовановска

visibility 323

/ брой: 72

"Наивният" Иран

автор:Юри Михалков

visibility 323

/ брой: 72

Ще изпратим ли на изборите отново бандити във властта?

visibility 295

/ брой: 72

За нов икономически модел в ЕС, базиран на знанието

автор:Дума

visibility 275

/ брой: 72

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ