18 Май 2024събота04:46 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Правосъдният министър "замразява" съдебната реформа до изборите

Магистрати приемат спирането на промените за личен неуспех на Христо Иванов

/ брой: 147

автор:Дума

visibility 15

Министърът на правосъдието Христо Иванов възнамерява да "замрази" съдебната реформа до местните избори през есента. Това обяви самият той пред съдии в Бургас в края на миналата седмица. Министърът мотивира отлагането на внасянето на промените в Закона за съдебната власт в НС с необходимостта от допълнителни обсъждания с магистратите. ДУМА припомня, че представеният преди месец съдебен закон бе остро разкритикуван от съдии, прокурори, следователи и академичната общност, а част от текстовете обявени за опасни и дори противоконституционни. Първоначално ръководството на правосъдното министерство възнамеряваше да внесе промените за гласуване от МС през втората половина на юли. Зад формулировката, че са необходими още дискусии, свързани със съдийското самоуправление и ролята на общите събрания на магистратите, декларациите за имуществено състояние и кариерното израстване в съдебната система, както и за електронно правосъдие, Иванов на практика спира съдебната реформа до края на октомври.
Магистрати допускат зад отлагането на промените да има тактически ход от страна на Иванов. През есента предстои смяната на четирима от членовете на КС и едно от  притесненията на ръководството на МП е част от идеите за съдебна реформа да не бъдат атакувани пред него. Ако това се случи сега, то има голяма вероятност предложенията да бъдат обявени за противоконституционни. Евентуален друг състав на КС с 4 нови членове от квотата на президента, на НС и на съда би могъл да се отнесе с по-голяма подкрепа към идеите на Иванов и дори да се стигне до преразглеждане на прословутото решение на КС, което предоставя единствено на ВНС да променя основния закон в частта за съдебната власт. Причина за отлагането на реформата може да се крие в предстоящата смяна на инспекторите в Инспектората към ВСС.
Каквато и да е причината, спирането на реформите в съдебната власт може да се разглежда като личен неуспех на министъра, който мотивира участието си в правителството с необходимостта от съдебна промяна. Същото направи и крилото на РБ около лидера на ДСБ Радан Кънев. Осем месеца по-късно те изглеждат все по-самотни, а Иванов влезе в конфликт с голяма част от магистратите, които не харесаха идеите му.


ВАС:
Промени в Конституцията могат да се приемат само от ВНС

Единствено Велико Народно събрание може да променя Конституцията в частта й за съдебната власт, се посочва в становище на ВАС във връзка с проекта за изменение на основния закон. То ще бъде представено днес на временната парламентарна комисия за промени в Конституцията. От Върховния съд се позовават на решения на КС, които ясно са поставили границите за възможните реформи на основния закон в частта за съдебната власт. Подобна "конституционна реформа", както изрично подчертава КС, следва да включва широкото представителство на различните социални слоеве в обществото в рамките на ВНС, отбелязват върховните съдии.
"Така предложеният законопроект не може да реализира заложените в Стратегията и годишния доклад на ЕК основни препоръки и цели. Нещо повече - част от предвидените промени са в пряко противоречие с тях, като създават предпоставки за капсулиране на системата, нейната пълна политическа зависимост, пропорционална на отдалечаването й от принципите за върховенството на закона и правовата държава", посочват от ВАС.

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 603

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 572

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 605

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 573

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 659

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 583

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 491

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ